Almanya'da aşırı sağcı örgüt yasaklandı

Bavyera İçişleri Bakanlığı, aşırı sağcı 'Freies Netz Süd (FNS)' adlı örgütün yasaklandığını duyurdu. örgütün merkezine yapılan baskında örgütün mal varlığına ve merkez binasına el konduğu ve örgüte ait internet sitesi ve...

Almanya'da aşırı sağcı örgüt yasaklandı
23 Temmuz 2014 Çarşamba 17:58

Bavyera İçişleri Bakanlığı, aşırı sağcı 'Freies Netz Süd (FNS)' adlı örgütün yasaklandığını duyurdu. örgütün merkezine yapılan baskında örgütün mal varlığına ve merkez binasına el konduğu ve örgüte ait internet sitesi ve elektronik posta adreslerinin kapatıldığı haber verildi. Konu hakkında bir basın toplantısı düzenleyen Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann (CSU), aşırı sağcılığa karşı kararlı ve tutarlı bir şekilde mücadele ettiklerini söyledi.

Bu örgütün Hof kenti yakınlarındaki Oberprex kasabasındaki merkezinin aşırı sağcıları kendine çektiğini anlatan Herrmann, örgütün 2004 yılında yasaklanan aşırı sağcı 'Fraenkischen Aktionsfront' örgütünün agresif ve savaşcı anayasa düşmanlığı hedefini takip etmesinin yasağın nedeni olduğunu belirtti. Örgütün elektronik iletişim verilerini inceleyen yetkililer, örgüt içindeki yapılanmayı ve takip edilen aşırı sağcı ideolojiyi ortaya çıkardı. Herrmann, yasak sayesinde Bavyera'da aşırı sağcıların yapılanmalarına önemli bir darbe vurduklarını açıkladı. Muhafazakar bakan, örgüt yasaklanmadan önce uzun süre takip ettiklerini belirtti.

Konu hakkında basın bildirileri yayınlayan muhalefet partileri ise zamanlamada geç kalındığı vurgusu yaptı. Yeşiller’den Katharina Schulze, aşırı sağcılara karşı devletin daha hızlı hareket etmesini ve aşırı sağcılara zaman fırsatı verilmemesini istedi. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Florian Ritter de FNS'nin yasaklanmasında geç kalındığını savundu. Mecliste 2012 yılında tüm parti fraksiyonlarının FNS'ye yasak kararını onaylamasının üzerinden iki yıl geçtikten sonra FNS'nin yasaklandığını dile getiren Ritter, aşırı sağcıların yeni bir yapılanma için yeterince vakit kazandıklarını belirtti.

Hür Seçmenler Partili (FW) Eva Gottstein da geç de olsa aşırı sağcı örgütün kapatılmasının iyi bir karar olduğunu duyurdu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×