Almanlar Kıbrıs'taki doğalgaza kayıtsız kalamadı

Alman Deutsche Bank’ın, Güney Kıbrıs’ta yapılması planlanan doğalgaz sıvılaştırma terminaline ilgi gösterdiği belirtildi.

Almanlar Kıbrıs'taki doğalgaza kayıtsız kalamadı
25 Nisan 2014 Cuma 16:18

Alman Deutsche Bank’ın, Güney Kıbrıs’ta yapılması planlanan doğalgaz sıvılaştırma terminaline ilgi gösterdiği belirtildi.

Deutsche Bank’tan bir heyetin, dün Rum Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis ile bir araya geldiği kaydedildi. Yapılan görüşmede, Vasiliko’daki doğalgaz sıvılaştırma kara terminaline yatırım perspektifleri konusunun ele alındığı ifade edildi.

Rum basını, Alman bankasının, Vasiliko’da yapılması planlanan doğalgaz sıvılaştırma terminalinin finansmanı ve hazırlıklarına ilgi gösterdiğini yazdı. Alithia gazetesi ise Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, 6 Mayıs’ta Berlin’e yapacağı ziyaret çerçevesinde, Deutsche Bank ile işbirliği konusunu masaya yatıracağını iddia etti.

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ise gazeteye yaptığı açıklamada, Alman bankacılarla gerçekleştirdiği görüşmenin çok iyi geçtiğini ve Deutsche Bank heyetine, Güney Kıbrıs’ın enerji planlarını sunduğunu ifade etti.

Lakkotripis, Deutsche Bank heyetinin, çalışmanın finansmanına ilgi gösterdiğini, bununla birlikte Almanların, ön koşulunun ise, çalışmanın sürdürülebilir kılınması olduğunu dile getirdi.

Rum Enerji Bakanı, bu çalışmanın sürdürülebilir olabilmesi için daha fazla doğalgazın bulunmasına gereksinim olduğunu, buna bağlı olarak Güney Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi içerisindeki araştırma sonuçlarının, yaz ayına kadar beklenmesi gerektiğinin de altını çizdi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×