Alman cumhurbaşkanı: Can sıkıntısını üretime yönlendirin

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck 12 yıldır Alman Anayasa Mahkemesi'nde hâkimlik yaptıktan sonra emekli olan Prof. Dr. Gertrude Lübbe-Wolff’u makamında kabul etti.Lübbe-Wolff’u üstün başarılarından dolayı öven Gauck, “Artık hobilerinize...

Alman cumhurbaşkanı: Can sıkıntısını üretime yönlendirin
03 Haziran 2014 Salı 15:53

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck 12 yıldır Alman Anayasa Mahkemesi'nde hâkimlik yaptıktan sonra emekli olan Prof. Dr. Gertrude Lübbe-Wolff’u makamında kabul etti.

Lübbe-Wolff’u üstün başarılarından dolayı öven Gauck, “Artık hobilerinize daha çok zaman ayırabilirsiniz. Size tavsiyem, sizin için zor olsa bile can sıkıntısının üretken halini kullanmaya çalışmanız.” dedi.

Lübbe-Wolff’un yerine özel Bucerius Hukuk Fakültesi'nin rektörü olan Pr. Dr. Doris König atandı. König önümüzdeki 12 sene Karlsruhe’de bulunan Alman Anayasa Mahkemesi'nde hâkim olarak görev yapacak.

Cumhurbaşkanı Gauck yeni Anayasa Mahkemesi hâkîmine yemin töreninden önce başarılar diledi. Gauck, “Sizin Avrupa Hukuku'na olan ilginizi biliyorum. Kararlarınızda her zaman Alman Anayasası'nı koruyacağınıza ve insanların özgürlük haklarına riayet edeceğinize inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Anayasa Mahkemesi'nde önümüzdeki dönemde Michael Gerhardt’ın da görev süresinin dolacağından dolayı Pr. Dr. Doris König’in hangi uzmanlık alanlarında görev yapacağı henüz belirlenmedi. Gerhardt’ın ayrılmasından sonra görevlerin yeniden tanzim edilmesi bekleniyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×