Alman Bakan: NSU Davası’nda sorulara cevap alamamak bizim için büyük bir yara

Almanya Federal Göç, Mülteciler ve Uyum Bakanı Aydan Özoğuz, NSU cinayetlerinin görüldüğü davaya büyük önem verdiklerini, ancak bugüne kadar somut hiçbir şey bulamadıklarını söyledi.

Alman Bakan: NSU Davası’nda sorulara cevap alamamak bizim için büyük bir yara
28 Ocak 2014 Salı 18:03

Almanya Federal Göç, Mülteciler ve Uyum Bakanı Aydan Özoğuz, NSU cinayetlerinin görüldüğü davaya büyük önem verdiklerini, ancak bugüne kadar somut hiçbir şey bulamadıklarını söyledi. Davaya ilgili olarak bütün soruların cevaplarını alamayacaklarını kaydeden Özoğuz, “Öldürülen kişileri kim seçti? Bugüne kadar hiç bir şey bulamadık. İki katil öldü, yaşayan tek sanık Beate Zschäpe de bir şey söylemiyor. Bence aileler için en acı olan bu sorulara cevap alamamak. Bu bizim kalbimizde de büyük bir yara.” ifadelerini kullandı.

Özel bir televizyon kanalına mülakat veren Bakan Özoğuz, bu cinayetlerinin benzerinin bir daha tekrarlanmayacağını kaydetti. Özoğuz, emniyet teşkilatına, istihbarat servislerine, bakanlıklara, devletin her kurumuna burada doğmuş yabancı kökenli kişilerin yerleştirilmesi gerektiğini, kendisinin de bir görev olarak sürekli bunu hatırlatacağını belirtti.

Çifte vatandaşlık konusuna da değinen bakan Özoğuz, parti olarak düşüncelerinin değişmediğini, herkese çifte vatandaşlık hakkı verilmesinden yana olduklarını kaydetti.

Genel seçimlerde yüzde 25 oy almış bir partinin yüzde 42 oy almış bir partiye karşı her istediğini kabul ettiremeyeceğini söyleyen bakan, opsiyon modelinin kaldırılmasının da bir kazanım olduğunu söyledi. Özoğuz, “Ben hem sevindim, hem üzüldüm. Büyüklerimize baktığım zaman üzülüyorum, neden onlar da çifte vatandaşlığı normal olarak yaşayamasın? Opsiyon modelinin kaldırılmasını küçümsememek lazım. Yüz binlerce gencimiz çifte vatandaşlığı yaşayabilecek.” dedi.

Büyük Koalisyon görüşmelerine de katılan bakan Aydan Özoğuz, kimseye bağlı olmadan tamamen serbest çalıştığını, bazı projeler konusunda Başbakan Merkel ile bizzat görüştüğünü dile getirdi. Özoğuz, kabinedeki her bakanla ayrı ayrı konuştuğunu ve projeler geliştirdiklerini sözlerine ekledi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×