Afrika, sıtmayla savaşmaya devam ediyor

Afrika genelinde yaygın hastalıkların en başında gelen sıtma için alınan önlemler, olumlu sonuç vermeye devam ediyor.

Afrika, sıtmayla savaşmaya devam ediyor
08 Ocak 2014 Çarşamba 15:03

Afrika genelinde yaygın hastalıkların en başında gelen sıtma için alınan önlemler, olumlu sonuç vermeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü Sıtma ile Savaş Komisyonu Başkanı Dr. Margaret Chan, yapılan kampanyalarla alınan sonuçların raporlara yansımasından büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

21. yüzyılda insanların hala sinek sokması karşısında çaresizce ölüme sürüklenmesinin çok acı olduğunu söyleyen Chan, hedeflerinin, kampanyalarla ölümleri tamamen durdurmak olduğunu ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü, özellikle 5 yaş altı çocukların ölümü ile sonuçlanan hastalık için yapılan kampanyalarla 500 bin çocuğun hayatta kaldığını bildirdi. 2013 raporlarına göre toplamda 3.3 milyon kişi sıtmadan kurtuldu.

2000 ile 2012 yılları arasında yapılan çalışmalarla, tüm kıta genelinde sıtma hastalığında yüzde 31’lik bir düşüşün görüldüğü de belirtildi.

Milyonlarca insanın yakalanma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu sıtma için alınan önlemlerin yeterli olmaması, hergün ölümlere neden oluyor. Hastalık ile ilgili yapılan aşı çalışmalarının en erken 2015 yılında bitirilmesi planlanıyor. Aşı ile elde edilecek çözüm, hastalığın tarihe karışması için büyük bir ümit niteliği taşıyor.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×