Affedilen Greenpeace eylemcilerinin tamamı Rusya’dan ayrıldı

Af yasasından yararlanan ve çıkış vizesi alan Greenpeace üyesi eylemcilerin tamamı Rusya’dan ayrıldı.

Affedilen Greenpeace eylemcilerinin tamamı Rusya’dan ayrıldı
30 Aralık 2013 Pazartesi 04:38

Af yasasından yararlanan ve çıkış vizesi alan Greenpeace üyesi eylemcilerin tamamı Rusya’dan ayrıldı.

Greenpeace üyeleri, Rusya'da petrol arama platformuna tırmanmaya çalıştıkları gerekçesiyle Eylül’de gözaltına alınmıştı. Önce tutuksuz yargılanmak üzere kefaletle serbest bırakılan eylemciler daha sonra af yasasından yararlandı. Aralarında Türk vatandaşı Gizem Akhan’ın da olduğu yabancı ülke vatandaşı eylemciler, çıkış vizesi aldıktan sonra Rusya’dan ayrıldı. Gizem Akhan, 27 Aralık’ta Rusya’dan ayrılarak Türkiye’ye gitmişti.

Rusya’dan ayrılan son eylemci Polonya vatandaşı Tomasz Dziemianczuk, evine dönmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Arctic Sunrise gemisi ile barışçıl bir eylem yaptıklarını söyleyen Dziemianczuk, “Benim mürettebat ve gemiyle duygusal bir bağım var ve gemi Amsterdam’a döndüğü zaman benim için bu olay kapanmış olacak” diye konuştu.

Aralarında Gizem Akhan’ın da bulunduğu 30 Greenpeace üyesi 18 Eylül’de Gazprom’a ait platforma tırmanmaya çalışmıştı. Rusya güvenlik birimleri Arctic Sunrise gemisine operasyon düzenleyerek 30 eylemciyi gözaltına almıştı. Belli bir süre tutuklu kalan eylemciler mahkeme kararı ile kefaletle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çıkarttığı af yasasından yararlanan eylemciler hakkında devam eden mahkeme durdurulmuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×