Adı skandallara karışan valinin partisindeki görevinden ayrılması istendi

ABD'nin New Jersey eyaletinde, dün yemin ederek ikinci dönemine başlayan Vali Chris Christie’nin yakasını skandallar bırakmıyor.

Adı skandallara karışan valinin partisindeki görevinden ayrılması istendi
22 Ocak 2014 Çarşamba 21:43

ABD'nin New Jersey eyaletinde, dün yemin ederek ikinci dönemine başlayan Vali Chris Christie’nin yakasını skandallar bırakmıyor. Köprü skandalından sonra şimdi de Vali’nin Sandy kasırgasında zarar gören bazı belediyelere federal hükümetin gönderdiği parayı göndermeyip elinde tutmakla suçlanıyor. Valinin skandallarla anılması nedeniyle mensubu olduğu parti içindeki görevinden çekilmesi de talep edildi.

Christie, geçtiğimiz eylül ayında valilik seçimlerinde kendisine destek vermeyen New Jersey’in Demokrat Partili Fort Lee ilçesi Belediye Başkanı Mark Sokolich’e ceza veremek istediği belgeleriyle ortaya çıkmıştı. Bu belgelerde, Vali Christie’nin dört yardımcısı New York ile New Jersey arasındaki Washington Köprüsü (GWB) üzerinde iki şeridi kapatarak Fort Lee ilçesinde hayatı adeta iki hafta süresince kilitlemişti. Skandalın ortaya çıkmasından sonra Vali Christie, basının karşısında bir buçuk saat ter dökerek özür dilemişti. Vali aynı gün Sokolich’i makamında ziyaret ederek özür açıklamasını sürdürmüştü. Christie, köprü skandalının patlak vermesinden sonra ismi skandalda geçen dört üst düzey yardımcısını da görevden aldığını açıklamıştı.

Köprü skandalının yankıları bitmeden bu defa Vali Christie’nin bir başka Demokrat Partili belediye başkanını da Sandy Kasırgası’nın yaralarını sarmak için federal hükümet tarafından gönderilen yardım parasını ‘rehine gibi’ kullanmakla suçlandı. Hoboken ilçe Belediye Başkanı Dawn Zimmer, Christie yönetiminin Sandy kasırgasında sular altında kalan ilçenin zararını karşılamak için federal hükümetin gönderdiği yardım parasını bilerek geciktirdiğini savundu. Zimmer, ‘‘rehine gibi’’ yardımın kendisine karşı Vali Christie ve Yardımcısı Kim Guadagno tarafından kullanıldığını ileri sürdü. Zimmer, Guadagno’nun kendisi ile buluşarak Christie’nin ‘‘Rockefeller şirketinin verdiği projeyi desteklemem karşılığında yardım parasını vereceklerini iletti.’’ diye konuştu.

Guadagno ise Zimmer’in iddialarını yalanladı.

İddiaların ardından federal hükümetin bir ekip görevlendirerek, yardımın nasıl kullanıldığını incelemeye aldığı öğrenildi. Konut ve Çevre Bakanlığı tarafından oluşturulan ekibin, özellikle New Jersey kıyı şeridinin yeniden yapılanması için verilen ihale ve harcamaları mercek altına aldığı kaydedildi. Ayrıca aynı ekip Vali Christie ile ailesinin servetinde de bir hareketlilik olup olmadığını inceliyor.

VALİ, PARTİ GÖREVİNDEN AYRILSIN

Vali Christie 2016 yılında yapılacak olan Başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti'nin öne çıkan aday adayları arasında gösteriliyor. İsminin skandallara karışmasının ardından partiden bazı isimler Christie’nin parti içindeki görevinden istifa etmesi gerektiğini söyledi. Dün CNN televizyonda katıldığı ‘Çapraz Ateş’ adlı programa katılan Cumhuriyetçi Parti’nin Virginia eski vali adayı ve bu eyaletin emekli savcısı Ken Cuccinelli, Christie’nin Cumhuriyetçi Valiler Birliği'ndeki (RGA)’başkanlık görevinden istifa etmesi gerektiğini savundu. Parti içindeki muhafazakar kanattan olan Cuccinelli, Christie hakkındaki iddiaların Beyaz Saray yarışı için de ayrı bir engel oluşturduğunu kaydetti.

Kendisi de eski savcı olan Christie, dünkü yemin töreninde hakkında ileri sürülen skandallarla ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Christie, mensubu olduğu Cumhuriyetçi Parti içinde liberal kanatta yer alıyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×