AB’nin Ulusal Ajans’la ilgili ilk usulsüzlük raporu 7 Nisan’da

Avrupa Birliği (AB), Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi’nde (Ulusal Ajans) AB fonlarının usulsüz kullanımına ilişkin iddiaların araştırılması için başlattığı ilk incelemeyi 7 Nisan’da sonuçlandıracak.

AB’nin Ulusal Ajans’la ilgili ilk usulsüzlük raporu 7 Nisan’da
24 Mart 2014 Pazartesi 15:03

Avrupa Birliği (AB), Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi’nde (Ulusal Ajans) AB fonlarının usulsüz kullanımına ilişkin iddiaların araştırılması için başlattığı ilk incelemeyi 7 Nisan’da sonuçlandıracak.

AB, 7 Nisan’da tamamlanması beklenen ilk raporun ardından Ulusal Ajansın savunması için Ankara’ya bir süre tanıyacak. Bu sürenin bir ile üç hafta arasında değişebileceği belirtiliyor. Nihai kararın ise Mayıs ayında alınması bekleniyor.

Eğitim, Kültür, Çok Dillilik ve Gençlik’ten sorumlu Komiser Androulla Vassiliou’nun sözcüsü Dennis Abbott tarafından Cihan Haber Ajansı’na yapılan yazılı açıklamada nihai karara kadar AB destekli bütün programların devam edeceği belirtildi. Abbott, inceleme sonucunda yolsuzluk tespit edilmesi durumunda programların askıya alınabileceğini, askıya alınma kararı durumunda ise 2013 yılında kabul edilen (2013-2014 öğretim yılı için seçilenler) Erasmus öğrencilerinin bu karardan etkilenmeyeceğini kaydetti.

Taraf gazetesi, Mart başında yolsuzluk iddiaları üzerine istifa etmek mecburiyetinde kalan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış döneminde Ulusal Ajans’ta AB fonlarının kullanılmasından usulsüzlükler yapıldığını ve AB’nin soruşturma açtığını iddia etmişti. AB Komisyonu da daha sonra yaptığı açıklamada gazetenin haberini teyit etmişti. Sözcü Abbott iddiaların doğru çıkması durumunda 2014 yılı için Erasmus programının askıya alınabileceği, 2012 ve 2013 programlarına AB’nin ayırdığı paranın geri alınabilmesi için mali cezaların kesilebileceğine dikkat çekmişti. Abbott, çıkacak sonuçlara göre 2014 yılı için Erasmus ya da bütün programların askıya alınabileceğini açıklamıştı.

Taraf’ın haberine göre rüşvet soruşturmasında adı geçen Bağış ile ilgili ciddi iddialar içeren bir e-posta gündeme gelmiş, AB Bakanlığı’na bağlı Ulusal Ajans’ın Başkanı olarak görev yaptığı dönemde Musa Ceylan tarafından Bağış’a gönderilen 9 Mart 2013 tarihli e-postada, Bağış’ın “usulsüz personel alımı ve ihalelerde usulsüzlük” talimatlarının olduğu belirtilmişti. Ceylan, Bağış’a “Ajans Başkanı olarak, ana hatlarını yukarıda belirttiğim türden veya mevzuatımıza aykırı olabilecek diğer benzer talimatlarınızı hiçbir şekilde yerine getirmeyeceğimi açık bir şekilde tekrarlamak istiyorum.’’ demişti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×