ABD’li vekillerinden Obama’ya ‘Türkiye'den kaygılıyız’ mektubu

ABD’li 34 milletvekili, Başkan Barack Obama’dan Türk hükümetine demokrasiyi geliştirme ve vatandaşların özgürlüklerini yaşayabilme hakkını koruma çağrısı yapmasını istedi.

ABD’li vekillerinden Obama’ya ‘Türkiye'den kaygılıyız’ mektubu
30 Mart 2014 Pazar 15:18

ABD’li 34 milletvekili, Başkan Barack Obama’dan Türk hükümetine demokrasiyi geliştirme ve vatandaşların özgürlüklerini yaşayabilme hakkını koruma çağrısı yapmasını istedi.

Geçtiğimiz günlerde Amerikalı 80 uzman ismin Obama yönetimine Türkiye’deki gelişmelere yönelik sessizliğini bozma çağrısının ardından dün de 34 milletvekili Obama’ya Türkiye'de yaşananlar ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumuna ilişkin kaygıları içeren bir mektup gönderdi. Milletvekillerinin mektubu, geçtiğimiz ay 80 uzman tarafından gönderilen mektup ile benzer içerikten oluşuyor. İki mektupta da Başbakan Erdoğan’ın son zamanlardaki tutumu ve demokrasiye yönelik kaygılar dile getiriliyor. Obama yönetiminden Türkiye’de yaşananlara karşı adım atması talep ediliyor.

Indiana eyaleti Milletvekili ve Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi Üyesi Luke Messer’in imzaya açtığı mektup, aralarında Bill Johnson, Jim Moran, Pete Olson, Yvette Clarke ve Leonard Lance’ın da bulunduğu Türk Dostluk Grubu üyesi ve ABD’deki Türk toplumunun yakından tanıdığı milletvekillerinin de desteğini aldı.

Obama’ya hitaben yazılan mektubun girişinde, “Bunu Türk hükümetinin hukuk kurallarının gereğini yapmadığı ve yolsuzluk eylemleri ile meşgul olmak yerine eleştirileri susturmaya çalıştığına yönelik haberler sebebiyle yazıyoruz.” ifadesi yer aldı. ABD ile Türkiye arasındaki 1947 yılından bu yana güçlü bir ittifak olduğuna dikkat çekilen mektupta, Türkiye’de son günlerde yaşanmakta olan üzüntü verici gelişmelerden son derece rahatsızlık duyulduğu vurgulandı.

"BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN TUTUMU ENDİŞE VERİYOR"

Başbakan’ın tutumuna yönelik endişelerin de dile getirildiği mektupta, “Kaygılarımız Başbakan Erdoğan’ın giderek artan ayırıcı ve çoğulcu olmayan hitap tarzı, geçtiğimiz haziranda patlak veren protestolar sürecindeki sert tutumu, medyaya yönelik susturucu, tayin edici ve sansürleyici olduğu iddiaları ve Türk yargı sisteminin bağımsızlığına zarar verici eylemlerini içeriyor.” ifadesine yer verildi.

Başkan Obama’ya Türkiye’de yaşananlara yönelik harekete geçmesi çağrısının yapıldığı mektupta, “Yönetiminizi Türkiye’nin demokratik değerleri geliştirmesi ve vatandaşlarının demokratik toplum esaslarının olanak sağladığı tüm özgürlüklerini uygulayabilme hakkını korumaya güçlü bir şekilde teşvik ediyoruz.” dendi. Bu yönde atılacak adımın Türkiye’deki yıllardan beri sürdürülen demokratik gelişimi artıracağı ve ikili ilişkileri güçlendirmeye yardımcı olacağı vurgulandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×