ABD’li Türkiye uzmanı: Yaşananlar demokratik bir ülke için sıradışı

Amerikan İlerleme Merkezi (CAP) Türkiye uzmanı Michael Werz, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası yaşananların demokratik bir ülke için sıradışı olduğunu söyledi.

ABD’li Türkiye uzmanı: Yaşananlar demokratik bir ülke için sıradışı
20 Ocak 2014 Pazartesi 12:48

Amerikan İlerleme Merkezi (CAP) Türkiye uzmanı Michael Werz, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası yaşananların demokratik bir ülke için sıradışı olduğunu söyledi. Polis memurlarının görevden alınmasını 'siyasi' bulduğunu ifade eden Werz, HSYK’nın yapısının değişitirilmesi ile ilgili olarak ise “Yargı sistemi bağımsız olmalı.” dedi.

ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarının Türkiye uzmanları son günlerde yaşanan gelişmeleri Cihan Haber Ajansı’na değerlendirdi. Yaşanan krizin Türkiye’nin imajına zarar verdiğine dikkat çeken uzmanlar, sürecin şeffaf ilerlemesi çağrısında bulundu. CAP Türkiye uzmanı Michael Werz, son günlerdeki gelişmelere bakıldığında hükümetin hukuk kurallarını adeta ‘kısmi olarak askıya aldığını’ dile getirdi.

Washington’da Türkiye’yi en yakından takip eden uzmanlardan biri olarak bilinen Werz, olanlar hakkında ABD yönetiminin çok ciddi endişeleri olduğuna dikkat çekti. Avrupalı dostlarının da benzer kaygıları taşıdığını vurguladı.

Son olarak HSYK’nın yapısının değiştirilmek istenmesi ile mevcut sürecin sürdürülebilir olmadığının anlaşıldığını belirten Werz, yargı sisteminin bağımsız olması gerektiğini ifade etti. Sürecin şeffaf bir yöntemle sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

OTTAWAY: ETKİLİ MUHALEFET YOK

Carnegie Endowment Ortadoğu Uzmanı Marina Ottaway ise savcılar ve hükümet arasındaki gerginliğin iki temel faktörü olduğunu belirtti. Bunları, Türkiye’nin otoriter geçmişi ve etkili bir muhalefet eksikliği olarak sıralayan Ottaway, “Hükümet, bağımsızlıklarına saygı duymak yerine yargı organlarının kontrolünü ele geçirmek için her zaman çaba sarf etti. Soruşturmalar hükümet için tehdit oluşturuyor ve buna engel olmaya çalışıyor.” dedi.

Türkiye’nin şimdi olduğundan daha güçlü bir muhalefete ihtiyacı olduğunu düşündüğünü söyleyen Ottoway, demokrasinin çekişme halindeki siyasi güçlerin birbirlerini gözlemlemesi ile sağlanabileceğini ifade etti. Ottoway, “Demokrasinin güçlü bir muhalefetin yokluğunda sağlanamayacağını düşünüyorum.” dedi.

Rand Araştırma Merkezi Analisti ve Türkiye uzmanı Stephen Larrabee ise krizin giderek şiddetlenmesi durumunda Başbakan Erdoğan’ın uluslararası arenadaki imajınının lekeleneceğini ifade etti. Sürecin Türk ekonomisini ve dış ticaretini de olumsuz etkileyeceğini belirten Larrabee, Mart ayındaki seçimlerin kırılma noktası olduğunu düşünüyor.

Larrabee, AK Parti’de bir kriz yaşandığını ve Mart ayında büyükşehirlerin kaybedilmesi durumunda krizin daha da derinleşeceğini söyledi. CİHAN

ABD’li Türkiye uzmanı: Yaşananlar demokratik bir ülke için sıradışı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×