ABD’den 11 Rus,Ukraynalı ve Kırımlı isme yaptırım kararı

ABD yönetimi Kırım'da yapılan referandumun ardından Rusya, Kırım ve Ukraynalı üst düzey isimlere yaptırım kararı aldı.

ABD’den 11 Rus,Ukraynalı ve Kırımlı isme yaptırım kararı

ABD yönetimi Kırım'da yapılan referandumun ardından Rusya, Kırım ve Ukraynalı üst düzey isimlere yaptırım kararı aldı. Yaptırım kapsamında aralarında Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin ve Kırım Başbakanı Sergey Aksenov 'un da bulunduğu 11 ismin mal varlıkları donduruldu.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, alınan kararın Rusya hükümetine, Ukrayna’ya karşı takındığı tutumun sonuçlarının olacağını gösteren güçlü bir mesaj olduğu ifade edildi. Rusya'nın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmediği ve Ukrayna'nın bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı duyarak, askerlerini geri çekmediği sürece politik ve ekonomik alanda yeni yaptırımların gelebileceği uyarısı yapıldı.

Açıklamada ayrıca, Rusya'nın herhangi bir resmi görevi olmayan bazı kişilerden ciddi destek aldığının belirlendiği ifade edildi. Bununla birlikte açıklamada, Rus hükümet yetkililerine yardım amacıyla kaynak ve nüfuzunu kullanan “bu kişileri bulmaya ve kişisel yardımlarını belirlemeye odaklandık,” ifadelerine yer verildi. ABD’nin uluslararası müttefikleri ile Ukrayna hükümetinin arkasında durmaya devam edeceği belirtildi.

Söz konusu yaptırımların soğuk savaş döneminden bu yana Rusya’ya yönelik en kapsamlı yaptırım olduğu ifade ediliyor. Bağımsız Kırım Cumhuriyeti'nin ilan edilmesinin ardından AB dışişleri bakanları da 21 kişiye yaptırım kararı almıştı.

Yaptırım kararı alınan isimler ise şöyle; Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin, Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Vladimir Konstantinov, Rusya yanlısı siyasi organizasyon "Ukraynalılar'ın Seçimi" Lideri Viktor Medvedchuk, Ukrayna eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Rusya Anayasa Komitesi Başkanı Andrey Klishas, Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in danışmanları Vladislav Surkov ve Sergey Glazyev, Avrasya Entegrasyonu ve Uluslararası Bağımsız Devletler ile ilişkiler üzerine Meclis Komitesi Başkanı Leonid Slutsky, Aile Kadın ve Çocuk ilişkileri üzerine Meclis Komitesi Başkanı Yelena Mizulina.
CİHAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×