ABD'de Olağanüstü Hal Alarmı

ABD'nin Baltimore kentinde siyahi genç Freddie Gray'in polis şiddeti sonucunda öldürülmesinden sonra yoğunlaşan protesto gösterileri kentte olağanüstü hal ilan edilmesine sebep oldu.

ABD'de Olağanüstü Hal Alarmı
28 Nisan 2015 Salı 10:00

ABD'nin Baltimore kentinde gözaltındayken hastanelik olup hayatını kaybeden siyahi genç Freddie Grayiçin cenaze töreni düzenlendi.
 
Kentteki bir kilisede düzenlenen törene binlerce kişi katıldı. Aralarında bazı üst düzey isimlerin de katıldığı yaklaşık 2 saat süren törene, New York'ta geçen yıl polisler tarafından boğularak öldürülen diğer bir siyahi Eric Garner'ın kızı Erica Garner da geldi.
baltimore_abd.jpg
Gray'in cenaze töreni sonrasında, gözaltına alındığı bölgede öğleden sonra lise öğrencilerinin çoğunluğu oluşturduğu grupla polis arasında çıkan çatışmada, protestocular polise taş, tuğla ve şişeler fırlattı. Kentte şiddet olayları, akşam saatlerinde büyüyerek kontrolden çıktı.
baltimore_abd2.jpg
 
 Olağanüstü Hal ve Sokağa Çıkma Yasağı
 
Öte yanda Baltimore Belediye Başkanı Stephanie Rawlings-Blake kentte olağanüstü hal ilanına karar verdi. Şehirde bir hafta süreyle 22.00'dan 05.00'e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×