Abd Suriye'de ki İşkence'den Haberdarmış

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, dünyada şok etkisi yaratan Suriye'de işkence fotoğraflarından Kasım ayından bu yana haberdar olduklarını ancak kamuoyuna açıklamada bulunmadıklarını söyledi.

Abd Suriye'de ki İşkence'den Haberdarmış
24 Ocak 2014 Cuma 10:09

"BU FOTOĞRAFLARIN VARLIĞINI KASIM AYINDA ÖĞRENDİK"
ABD'nin, uluslararası ve ulusal haber kurumlarının 'özel haber' olarak duyurduğu Suriye'de işkence fotoğraflarından geçtiğimiz yılın Kasım ayından beri haberdar olduğu ortaya çıktı. Harf, gündelik basın toplantısında bir gazetecinin, 'Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, ortaya çıkan işkence görüntülerinin araştırılması gerektiğini, kanıtlanıncaya kadar da Beşar Esad suçludur diyemezsiniz yorumunu yaptı. Ne diyorsunuz' sorusuna verdiği yanıtta, söz konuzu fotoğrafların varlığından 2013 Kasım ayından bu yana bilgileri olduğunu söyledi. Harf, 'Olayın perde arkası ile ilgili kısa bir bilgi vereyim. Bu fotoğrafların varlığını Kasım ayında öğrendik. Bu fotoğraflardan örnekler bize, ABD Hükümetine gösterildi. Bu fotoğrafları ve veri tabanını gün ışığına çıkaranlar, uluslararası sivil toplum kuruluşları ile çalışmayı tercih etti. Ama fotoğrafları bize getiren kaynağın ve ailesinin güvenliği kaygısıyla bu verileri o zaman kamuoyuna açıklamadık. Bu konuda kafalarda bazı sorular olduğunu bildiğim için bunları belirtmek istedim' diye konuştu.
Fotoğrafların ortaya çıkmasından sonra yine incelediklerini ve doğrulanması için çalıştıklarını belirten Harf, 'Her yönden Esad rejiminin şimdiye kadar yaptıkları ile örtüşüyor. Bu fotoğraflar, hatta bundan da çok kanıtlar var elimizde Esad rejiminin kendi halkına gaddarca davrandığını gösteren. Cezalarını çekmeleri içinde uluslararası kurumlarla işbirliği içinde çalışıyoruz' dedi.

"NE KADAR GADDAR OLDUĞUNU KANITLAMAK İÇİN BU FOTOĞRAFLARA İHTİYAÇ YOK"
Esad'ın savaş suçu işlediğini, kimyasal silah kullandığını söyleyen Harf, 'Esad rejiminin ne kadar gaddar olduğunu kanıtlamak için bu fotoğraflara ihtiyaç yok. Bu fotoğraflar, yaygın ve sistematik bir gaddarlık olduğunu gözler önüne seriyor. Belgelerin doğruluklarını araştırıyoruz, ama doğru olmadıklarına ilişkin bir neden de göremiyoruz' diye konuştu. 
Marie Harf, bir başka soruya verdiği yanıtta da Suriye yönetiminin yaptıklarına karşı sorumlu tutulması için başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kurumlar ile çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×