ABD Sözcüsü'nden Davutoğlu Sorusuna Şaşırtan Yanıt: Haberim Yok

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf; Davutoğlu, Babacan ve Şimşek'in ABD'ye yapmakta oldukları ziyaretten haberi olmadığını söyledi.

ABD Sözcüsü'nden Davutoğlu Sorusuna Şaşırtan Yanıt: Haberim Yok
05 Mart 2015 Perşembe 23:44

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, kendisine yöneltilen bir soru üzerine, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, ABD'ye yapmakta oldukları ziyaretten haberi olmadığını söyledi.

SORUYU YARIDA KESTİ: BEN DUYMADIM

Harf, başkent Washington'da düzenlediği gündelik matbuat toplantısında bir gazetecinin, 'Şu sıralarda Türkiye Başbakanı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, tümü New York'ta ve iki üç gün orada kalacaklar, D.C'ye gelmeyecekler bu şeklinde görünüyor…' dedi. Gazeteci sorusunu bitiremeden Harf'in 'Ben duymadım' yanıtını verdi.

Harf, Türk yetkililerle ayarlanmış bir görüşme olup olmayacağı sorusunu da, 'Kontrol edebilirim. Üzgünüm, ben duymadım fakat denetim edebilirim' diye yanıtladı.

BARANSU SORUSUNA SORU İLE KARŞILIK

Marie Harf, kamuoyunda ismi 'bavulcu'ya çıkan ve çalıştığı gazetede yaptığı haberlerle 'Devletin güvenliğine ait belgeleri tahrip etme, hedefi dışında kullanma, hile ile alma, çalma', 'devletin güvenliğine ait saklı belgeleri temin etme' suçlarından tutuklanan Mehmet Baransu ile alakalı soruya da evvela 'Aynı insandan mi bahsediyoruz. Sanırım Askeri personelle ilgili…' diyerek sualle karşılık verdi.

'SORUŞTURMA ADİL VE ŞEFFAF OLMALI'

Gazetecinin Baransu'nun adını söylemesi üzerine, 'Evet, tıpkı kişi' diyen Marie Harf konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Haberleri gördük. Söylediğimiz bu şeklinde herhangi bir soruşturma, adil, şeffaf ve demokratik şekilde yapılmalı. Türkiye'de adalete erişim, düşünce özgürlüğü ve gazetecilerin özgürce çalışabilmelerine ait endişelerimiz sürmekte. Bunlar süregelen endişeler' dedi.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×