ABD, PYD'nin Türkiye çağrısını kınadı

Avrupa ülkelerini Türkiye'ye karşı savaşmaya çağıran PYD'ye ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan kınama açıklaması geldi

ABD, PYD'nin Türkiye çağrısını kınadı
02 Şubat 2016 Salı 14:12

ABD Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü PYD’nin Avrupalıları geçen hafta sosyal medya üzerinden Türkiye’ye karşı savaşmaya çağırmasını kınadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında bir soru üzerine PYD’nin geçen hafta İngilizce, İspanyolca ve Fransızca yayınladığı videoda Avrupalıları Türkiye’ye karşı savaşmaya çağırmasına ilişkin videoyu gördüklerini ve bunu güçlü bir dille kınadıklarını söyledi. Kirby, “Böyle bir davranış kabul edilemez ve bütün tarafları ortak düşmanımız olan DAEŞ’e karşı yoğunlaşmaya çağırıyoruz” dedi.

Kirby’ye toplantıda ayrıca, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından geçen hafta yayınlanan, Türkiye’nin Suriye’de terör örgütü DAEŞ’e yönelik sınır ötesi bombalamaları hatırlatılarak, “Türkiye’nin sınır ötesinden top atışı yapması Suriye’nin bağımsızlığını ihlal eder mi?” sorusu yöneltildi. Kirby,soru üzerine “Türkiye, DAEŞ’e karşı yürütülen operasyonlara katılmaktadır” dedi. Türkiye’nin DAEŞ hedeflerine karşı yaptığı top atışlarını “iyi bir şey” olarak değerlendiren Kirby, “Bu bizim de istediğimiz bir şeydir” ifadesini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×