AB Komisyonu’ndan Avusturya’ya ‘Türklerin oturum şartlarını düzelt uyarısı’

Avrupa Birliği Komisyonu, Avusturya hükümetine Türk vatandaşlarına yönelik vize ve oturum şartlarının düzeltilmesine yönelik uyarıda bulundu.

AB Komisyonu’ndan Avusturya’ya ‘Türklerin oturum şartlarını düzelt uyarısı’
16 Nisan 2014 Çarşamba 18:23

Avrupa Birliği Komisyonu, Avusturya hükümetine Türk vatandaşlarına yönelik vize ve oturum şartlarının düzeltilmesine yönelik uyarıda bulundu. Komisyon tarafından yapılan açıklamada Türkiye ile yapılan Ankara Anlaşması’na atıfta bulunularak Türk vatandaşlarının şartlarının kötüleştirilemeyeceği bildirildi.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl Avusturya hükümetine yollanan mektupta Türk vatandaşları ve ailelerine yönelik oturma ve çalışma şartlarının düzenlenmesi çağrısında bulunulduğu bildirildi. Avusturya hükümetinin konuya ilişkin verdiği cevapta, “ilgili kurumlara bir genelge gönderilerek talebin iletildiği ve yasal düzenlemeye gerek olmadığını” ifade ettiği kaydedildi.

AB Komisyonu bu konuya ilişkin kamuoyuna açık olmayan ve idare tarafından her an değiştirilebilecek bir genelgenin yeterli olmayacağı şeklinde görüş bildirerek yasal düzenlemeye gidilmesini talep etti. Komisyon iki ay içerisinde tatmin edici bir cevap verilmemesi durumunda Avusturya’ya karşı Avrupa Adalet Divanı’nda dava açma yoluna gideceğini açıkladı.

Türkiye’nin Avrupa Ekonomik Topluluğu ile 1963’te yaptığı “Tam Üyeliğe Dönük Ön Üyelik Anlaşması” (Ankara Anlaşması), 50 yıla yakın bir süreden beri yürürlükte. Anlaşma, 1970’te imzalanan ve 1 Ocak 1973’te yürürlüğe giren Katma Protokol (KP) yoluyla somutlaştırıldı. Anlaşmanın imzalandığı tarihte AB üyesi olmayan Avusturya, yapılan ilave protokollere göre birliğe üye olduğu 1995 tarihinde Türk vatandaşlarından talep ettiği vize ve oturum şartlarında zorlaştırmaya gidemiyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×