AB Komisyonu: Türkiye için Erasmus programının askıya alınması beklenmiyor

Avrupa Birliği (AB), Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi'nde (Ulusal Ajans) AB fonlarının usulsüz kullanımına ilişkin iddiaların araştırılması için başlattığı ön incelemeyi sonuçlandırdı.

AB Komisyonu: Türkiye için Erasmus programının askıya alınması beklenmiyor
10 Nisan 2014 Perşembe 12:13

Avrupa Birliği (AB), Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi'nde (Ulusal Ajans) AB fonlarının usulsüz kullanımına ilişkin iddiaların araştırılması için başlattığı ön incelemeyi sonuçlandırdı. Denetlemeyle ilgili ilk sonuçlara göre Erasmus programının askıya alınması ya da mevcut ve gelecekteki Erasmus öğrencileri için olumsuz etki yapacak bir önlem alınmasının beklenmediği belirtildi. Denetleme ile ilgili nihai rapor hazırlanana kadar, içeriğe dair detaylı açıklama yapılmayacağı ifade edildi.

AB Komisyonu’nun Eğitim, Kültür, Çok Dillilik ve Gençlik Komiserliği Sözcüsü Dennis Abbott, 24 Şubat-14 Mart tarihlerinde yapılan denetleme ilgili raporun Türk Yetkililer ve Ulusal Ajans’la paylaşılacağını ve bu taraflardan cevap bekleneceğini ifade etti. Nihai rapor ise cevapların gelmesinden sonra hazırlanacak.

AB Komisyonu, daha önce yaptığı açıklamada inceleme sonucunda yolsuzluk tespit edilmesi durumunda programların askıya alınabileceğini belirtmişti.

Taraf gazetesi, Mart başında yolsuzluk iddiaları üzerine istifa etmek mecburiyetinde kalan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış döneminde Ulusal Ajans'ta AB fonlarının kullanılmasından usulsüzlükler yapıldığını ve AB'nin soruşturma açtığını iddia etmişti.

Taraf'ın haberine göre rüşvet soruşturmasında adı geçen Bağış ile ilgili ciddi iddialar içeren bir e-posta gündeme gelmiş, AB Bakanlığı'na bağlı Ulusal Ajans'ın Başkanı olarak görev yaptığı dönemde Musa Ceylan tarafından Bağış'a gönderilen 9 Mart 2013 tarihli e-postada, Bağış'ın "usulsüz personel alımı ve ihalelerde usulsüzlük" talimatlarının olduğu belirtilmişti. Ceylan, Bağış'a, "Ajans Başkanı olarak, ana hatlarını yukarıda belirttiğim türden veya mevzuatımıza aykırı olabilecek diğer benzer talimatlarınızı hiçbir şekilde yerine getirmeyeceğimi açık bir şekilde tekrarlamak istiyorum." demişti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×