70 bin Suriyeli ilaç ve gıda yetersizliğinden öldü

Suriye Siyasi Araştırmalar Merkezi bugün Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Suriye'de 2011 Mart ayında barışçıl gösterilerle başlarak daha sonra iç savaşa dönüşen çatışmaların korkunç bilançosunu yayımlayacak

70 bin Suriyeli ilaç ve gıda yetersizliğinden öldü
11 Şubat 2016 Perşembe 11:45

Suriye Siyasi Araştırmalar Merkezi'nin araştırması İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlandı. Araştırma Suriye'deki korkunç yıkımı rakamlarla ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre son 5 yıl içerisinde Suriye halkının yüzde 11.5'i iç savaş nedeniyle öldü ya da yaralandı. Çatışmalar dolayısıyla hayatını kaybedenlerin 470 bin olduğu ifade edildi.

BM verilerine göre, Suriye'deki çatışmalarda yaşamını yitirenlerin sayısı 250 bin. BM'nin Suriye'deki birçok veriye ulaşamadığı için ölümlerle ilgili doğru rakamları vermesinin zor olduğu ifade edildi.

1.9 MİLYON SURİYELİ YARALANDI

Suriye Siyasi Araştırmalar Merkezi'nin araştırmasına göre, iç savaş nedeniyle 1.9 milyon Suriyeli de yaralandı. Suriye'deki çatışma halkın yüzde 45'ini de yerinden ve yurdunda etti.

Başka bir veriye göre de, 70 bin insan iç savaşın getirdiği etkiler nedeniyle ilaç yetersizliği ve açlıktan dolayı yaşamını yitirdi.

İÇ SAVAŞIN EKONOMİYE MALİYETİ: 255 MİLYAR DOLAR

Suriye Siyasi Araştırmalar Merkezi'nin araştırması ekonominin de çatışmalar nedeniyle ağır darbe aldığını gösteriyor. Suriye'deki iç savaşın ülke ekonomisine maliyetinin 255 milyar dolar olduğu belirtildi.

Suriye'de 2011 yılında ortalama yaşam beklentisi 70 yaş civarında iken bu rakam 2015'te yüzde 55.4'e düştü.

Esad rejimi ile Rusya'nın Halep'e düzenlediği son saldırı 50 bin insanın kaçmasına neden oldu. Sığınmacıların büyük bir kısmı Türkiye sınırında bekletiliyor.  

HALEP'TE 300 BİN İNSAN AÇ VE SUSUZ

Rusya'nın havadan, Esad rejimine bağlı Suriye ordusu ile İranlı militanların karadan bombaladığı Halep'te de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi'nin son verilerine göre, Halep'teki son çatışmalar nedeniyle 50 bin kişi şehirden kaçtı.

Şehirde yaşayan 300 bin kişinin ise su ve gıda sıkıntısıyla karşı karşıya olduğu belirtildi. Su ve gıda sorununun çözülmemesi halinde halkın önemli bir kısmının şehirden kaçacağı belirtiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×