3 bin Suriyeli daha giriş yaptı

Suriye'nin Haseke kentine bağlı Rasulayn bölgesinde devam eden çatışmalardan kaçan bir grup Suriyeli, Akçakale İlçesi'ndeki sınır hattına geldi.

3 bin Suriyeli daha giriş yaptı
05 Haziran 2015 Cuma 17:56

Suriye'nin Haseke kentine bağlı Rasulayn bölgesinde devam eden çatışmalardan kaçan bir grup Suriyeli, Akçakale İlçesi'ndeki sınır hattına geldi. Burada geçişlerine izin verilmeyen Suriyeliler, Arapça anonslar ile geçişlere açılan Akçakale Sınır Kapısı'na yönlendirildi. 

Suriye'nin Haseke kentinin Sülük kasabası bölgesinde IŞİD ile YPG güçleri arasında devam eden çatışmaların yoğunlaşması üzerine son 2 gün içerisinde 3 bine yakın Suriyeli Türkiye'ye alındı. Bu sabah da Akçakale'nin Kepezli Mahallesi yakınlarındaki sınır hattına gelen 500 kişilik grup, çatışmalar nedeniyle evlerini terk ettiklerini ve Türkiye'ye geçmek istediklerini söyledi. 

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sığınmacılar, sınır hattında bekleyen askerler tarafından gıda ve su ihtiyaçları karşılandıktan sonra Arpça anonslar yapılarak geçişlerin Akçakale Gümrük Kapısı'ndan yapılacağını duyurdu. Bunun üzerine sınır hattında toplanan Suriyeliler, sınır kapısının bulunduğu bölgeye gitti. Asker sınır hattında güvenlik önlemini sürdürürken, sığınmacıların bundan sonra Akçakale Sınır Kapısı'ndan kabul edileceği bildirildi.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×