20 bin Kırım Tatarı, Kırım'ı terk etti

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, işgalden sonra Kırım’dan ayrılan Kırım Tatarlarının sayısını açıkladı.

20 bin Kırım Tatarı, Kırım'ı terk etti
11 Şubat 2016 Perşembe 13:38

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’nın Kırım’ı işgal ettikten sonra yaklaşık 17-20 bin Kırım Tatarının yarımadadan ayrıldığını açıkladı.

Qırım Haber Ajansı'nın haberine göre Ukrayna’nın bir haber sitesine konuşan Kırımoğlu, “Rakamları konuşarak Krım SOS teşkilatına destek için başvuran insanların sayısını esas alıyoruz. Ama bazılarının destek için başvuru yapmadığını dikkate alırsak bu rakamı bir buçuk kat arttırıyoruz. Buna göre işgalden sonra Kırım’dan göç eden mülteci sayısı 30-40 bin. Bunlardan en az yarısının Kırım Tatarları olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Kırımoğlu, devlet organlarında mültecilerin sayısı ile ilgili net bilginin olmadığını da bildirdi.

Rusya'nın sebep olduğu birtakım iaşe ve enerji problemlerinin yanı sıra, Kırım Rus yönetiminin yarımadada insanlar üzerinde baskı kurması (kaçırılmalar, darp, tehditler, keyfi göz altı ve sınır dışı tehditleri ve faili meçhul cinayetler) nedeniyle Kırım'da son birkaç yıldır çeşitli gerekçelerle insanlar evlerini terk etmek zorunda kalıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×