18 Türk işçi kaçırıldı

Iraklı yetkililer, Bağdat'ta 18 Türk işçi silahlı ve maskeli kişiler tarafından kaçırıldı. Kaçırılan işçilerin Nurol İnşaat'ın işçileri olduğu ortaya çıktı. Nurol İnşaat, Bağdat'ta 18 işçisinin kaçırıldığını doğruladı.

18 Türk işçi kaçırıldı
02 Eylül 2015 Çarşamba 11:07


Irak'ın başkenti Bağdat 'ın Sadr Şehri semtinde 18 Türk işçi, askeri üniforma giyen maskeli kişilerce kaçırıldı.

Associated Press 'e bilgi veren Iraklı yetkililer, söz konusu 18 kişinin, Bağdat'ın doğusundaki Sadr bölgesinde spor kompleksi inşa eden Türk şirketi tarafından çalıştırılan işçi ve mühendisler olduğunu belirtti.

Adının gizli kalması kaydıyla konuşan bir yetkili, silahlı kişilerin bugün şafak vakti şantiye alanına baskın düzenlediğini ve bekçilerin silahlarını alarak karavanlarda uyuyan işçileri arazi araçlarıyla götürdüğünü söyledi.

NUROL HOLDİNG'DEN AÇIKLAMA

Reuters haber ajansı, işçilerin Nurol Holding çalışanı olduğunu bildirdi. Reuters'a konuşan Nurol Holding CEO'su Uğur Doğan, Bağdat'ta inşa ettikleri stadyumun şantiyesinde çalışan 18 kişinin bu sabah asker kıyafetli kişiler tarafından kaçırıldığını söyledi.

Reuters'ın sorularını yanıtlayan Doğan, "Bağdat'ta bizim tarafımızdan yapılan stadyumun inşaatında çalışan 14 işçi, üç mühendis ve bir muhasebeci sabah 0300'te asker kıyafetli kişiler tarafından kaçırıldı. Dışişleri Bakanlığı'nı bilgilendirdik" dedi. Doğan ayrıca daha önce güvenlik endişeleri nedeniyle şantiyedeki personel sayılarını en az seviyeye indirdiklerini söyledi. Reuters'a konuşan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Saad Maan, olayın Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Habibiye mahallesinde meydana geldiğini söyledi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DOĞRULADI 

Dışişleri Bakanlığı işçilerin kaçırıldığını doğruladı.Dışişleri Bakanlığı kaynakları, AA muhabirine verdiği bilgide, Irak güvenlik makamlarıyla Bağdat Büyükelçiliğinin temas halinde olduğunu belirtti. Kaynaklar, kaçırılmanın olası nedenlerinin araştırıldığını kaydetti.

FİDYE İÇİN KAÇIRMA EYLEMLERİ YAYGIN

AFP haberinde, Bağdat'ta fidye için insan kaçırma eylemlerinin, uzun yıllardır karşılaşılan bir sorun olduğu belirtildi. Ancak Sadr Şehri semtinin hükümet yanlısı Şii milislerin kalesi olduğunu hatırlatan ajans, bunun siyasi amaçlı bir eylem de olabileceğini belirtti. -Radikal-


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×