Diyarbakır'da FETÖ/PDY operasyonu

Diyarbakır'da FETÖ soruşturmaları kapsamında 412 kişi tutuklandı

Diyarbakır'da FETÖ/PDY operasyonu
23 Ağustos 2016 Salı 16:45

Diyarbakır'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında, 412 şüpheli tutuklandı, 318'i adli kontrol olmak üzere 518 serbest bırakıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Başsavcı Kamil Erkut
Güre koordinatörlüğünde 4 Başsavcıvekili ve 12 savcı ile "Anayasayı ihlal, hükumete karşı isyan ve silahlı terör örgütü üyeliği" darbe teşebbüsüne ilişkin başlatılan soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Aralarında hakim, savcı ve zabıt katiplerinin de bulunduğu 91 kişiden 54'nün tutuklandığı belirtilen açıklamada, 24'ü adli kontrol olmak üzere 32 kişinin serbest bırakıldığı kaydedildi.

Tümgeneral, tuğgeneral, korgeneral, general, askeri hakim savcı, albay, yarbay, binbaşı, yüzbaşı, teğmen, astsubay, uzman çavuşun da aralarında bulunduğu 259 askeri personel hakkında yasal işlem başlatıldığı ifade edilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Askeri personelden 60 kişi tutuklandı. 42 kişi hakkında adli kontrol kararı verildi. 149  kişi ise serbest bırakıldı. 1 kişi hakkında yakalanmasına yönelik karar çıkartıldı, 7 kişinin ise kolluk işlemleri devam ediyor. Vali yardımcısı, kaymakam, kaymakam adayının da aralarında bulunduğu 8 mülki idare amirinden 4'ü tutuklanırken, 3'ü hakkında adli kontrol kararı verilmiş, 1 kişinin de emniyetteki işlemleri devam ediyor. 326 emniyet görevlisinden 161 kişi tutuklanmış, 41'i adli kontrol olmak üzere 45 kişi serbest bırakılmıştır. 23 kişi hakkında yakalama kararı verilmiş, 2 kişi hakkında ise kolluk işlemleri devam etmekte olup, 95 kişi hakkında ise  gözaltı kararı verilmiştir."
Açıklamada, aralarında rektör ve yardımcılarının da bulunduğu 128 üniversite görevlisinden 37'sinin tutuklandığı, 56'sı hakkında adli kontrol, 28'nin serbest bırakıldığı ve 7 kişi hakkında da yakalama kararı verildiği aktarıldı.

51 ceza i̇nfaz kurumları ve denetimli serbestlik personelleri hakkında yasal işlem başlatıldığı ifade edilen açıklamada, 3 kişinin tutuklandığı, 21 kişi hakkında adli kontrol, 1 kişi hakkında yakalama kararı verildiği ve 26 kişinin emniyetteki işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, öğretmen, memur, doktor, eczacı, teknik personel, memurunun da aralarında bulunduğu 29 kişiden 11'inin tutuklandığı, 15 kişinin adli kontrol olmak üzere 18 kişinin serbest bırakıldığı bildirildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İlçelerde 216 kamu görevlisi ve vatandaş hakkında yasal işlem başlatılmıştır. 65 kişi tutuklanmış, 95 kişi hakkında adli kontrol, 15 kişi serbest, 19 kişi hakkında yakalama kararı verilmiştir. 22 kişinin ise kolluk işlemleri devam etmektedir. İş adamı, esnaf, avukat, gazeteci ve emekli memurlardan 17'si tutuklanmış, 20 kişi adli kontrol olmak üzere 21 kişi serbest bırakılmış, bir kişinin de emniyetteki işlemleri devam ediyor. Soruşturmalar kapsamında genel olarak bin 147 kişi hakkında yasal işlem başlatılmıştır. 412 kişi tutuklanırken, 318'i adli kontrol olmak üzere 518 kişi serbest bırakılmıştır. 59 kişinin ise emniyetteki işlemleri devam ederken, 158 kişi hakkında yakalama ve gözaltı kararı bulunuyor."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×