Türkiye'den IŞİD'e karşı ÖSO'ya destek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'in elinde bulunan bölgelere ÖSO'nun kaydırılmasını istediklerini, bunun için gerekli desteğin verildiğini söyledi

Türkiye'den IŞİD'e karşı ÖSO'ya destek
09 Nisan 2016 Cumartesi 15:05

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'nin batı tarafında çatışmaların durmasının ardından, DAEŞ’e yönelik yerlere Özgür Suriye Ordusu'na bağlı güçlerin kaydırılabileceğini belirterek, "Özel kuvvetler bunları yönlendirebilir. İlave eğitimle bunları yönetebilecek kadrolar oluşturulabilir. Bizim ordumuzun girmesi yerine, kuzeybatı bölgesinden Özgür Suriye Ordusu'nu DAEŞ’e yönelik yerlere kaydırılmasıdır. İşin özü bu." dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin YPG konusundaki hassasiyetinin ABD tarafından çok iyi bilindiğini vurgulayarak, "En son Washington ziyaretimizde de gerek benim Beyaz Saray'da ve dışişleri bakanlığımdaki ikili görüşmelerimde gerek Cumhurbaşkanımızın kabullerinde ve Obama ile görüşmesinde bu net bir şekilde bir kere daha ortaya koyuldu." diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı ABD ziyaretinin ardından "Türk tarafının ABD Başkanı Obama’ya 'Siz YPG ile işbirliği yapmayın biz onun yerine Türk ve Arap aşiretleriyle beraber bu mücadeleyi sürdürelim dediği" iddialarına ilişkin, Suriye'nin batı tarafında çatışmaların durmasının ardından, DAEŞ’e yönelik yerlere Özgür Suriye Ordusu'na bağlı güçler kaydırılabileceğini belirterek, bunun şu anda yapıldığını aktardı.

Çavuşoğlu, "İşin özü bu. Biz, Türkiye sınırından havadan ve karadan destek vereceğiz. Bizim bu yönde imkanlarımız var. Bu şekilde DAEŞ’in bölgeden temizlenmesini sağlayacağız. Türk veya ABD ordusunun Suriye'ye girmesi gündeme gelmedi. Zaten bu konuda siyasi düzeyde mutabık kaldık. Askerler bu konunun detayını görüştüler." ifadelerini kullandı.

ABD yeteri kadar açık konuşamasa da PYD’yi güvenilir bir ortak görmediğini ve Suriye’de ordusunu kullanmak istemeyen ülkelerin PYD’yi kullandığını kaydeden Çavuşoğlu, "ABD, biz PYD’ye silah vermiyoruz dedi. Bu sabah basında çıkan silahlar ilgili sorduğumuzda biz sözümüzün arkasındayız dediler. Tabii ki ABD’nin PYD'ye silah vermediğine inanmak isteriz. ABD’nin YPG’ye silah verdiğine inanmak istemiyoruz. Biz başından beri Fransa, ABD ve diğer ülkelere uyarı yaptık, verdiğiniz silahların nereye verildiğine bakın diye. Bize geçen silahlar arasında, Almanya, Rusya vs. ülkelerin silahları var" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×