Rusya'nın Halep planına Türkiye'den tepki

Suriye'den çekildiği açıklanan ancak Halep'i vurmaya hazırlandığı ortaya çıkan Rusya'ya Türkiye'den tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rusya ile Şam yönetiminin Halep planına tepki gösterildi

Rusya'nın Halep planına Türkiye'den tepki
11 Nisan 2016 Pazartesi 15:53

Suriye'den çekildiğini dünyaya duyuran Rusya'nın, Şam'ın talebiyle Halep'e yönelik hava saldırıları planladığının ortaya çıkmasına Türkiye'den sert tepki gitti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bir yandan ateşkes iddialarıyla muhalifleri oyalayan Şam ve Moskova yönetiminin diğer yandan IŞİD ile mücadele adı altında muhaliflere saldırmasını eleştirdi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye ordusunun Rusya desteğiyle Halep'e operasyon düzenleyeceği açıklamasına tepki gösterdi. Kalın, "Bir taraftan 'çatışmalar dursun' diye bütün uluslararası toplumun katkısı ve desteği ile bir anlaşmaya varacaksınız ama öbür tarafta da Halep'te, İdlib'de, başka yerlerde 'DAİŞ'e karşı mücadele ediyoruz' bahanesi ile bu operasyonları devam ettireceksiniz. Bunun tabii ki kabul edilmesi mümkün değil. Bizim Halep'ten gelebilecek muhtemel yeni göç dalgası ile ilgili endişelerimiz de devam ediyor" dedi.

PYD ve silahlı kanadı YPG ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, şunları söyledi: "YPG, PYD vesaire gibi örgütlerin gerek sahada, gerekse siyasi olarak masada -Cenevre görüşmelerinde- bulunmasıyla ilgili bizim tavrımız son derce açık ve nettir. PYD, YPG hala rejimle işbirliği yapmaya devam ediyor, hala PKK terör örgütüyle işbirliği yapmaya devam ediyor. Bunları da artık gizlemiyorlar. Dolayısıyla bizim bu konudaki tezlerimizin ne kadar doğru olduğu da açık şekilde bir kez daha görülmüş oldu. Birçok müttefikimiz de 'PKK ile PYD aynıdır, aralarında bir fark yoktur' diye farklı mecralarda bunları dile getirmeye başladılar."

Kalın'ın gündeminde Alman TV'lerindeki mizah programlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hicvedilmesi de vardı. Mizah programı düzenleyen Jan Böhmermann hakkında Mainz Savcılığının soruşturma başlatmasına ilişkin konuşan Kalın, "Bundan sonrası Alman makamlarının yürüteceği, Alman hukuk sistemi çerçevesinde ilerleyecek bir süreçtir. Ama şunun altını çizmek isteriz, bir ülkenin Cumhurbaşkanına ve bir halkı hedef alarak, bu tür hakaret içeren, galiz ifadelerle yapılan saldırıların ifade ve basın özgürlüğüyle hiçbir ilgisi yoktur. Dünyanın her yerinde bu hakarettir, bir suçtur. Bununla ilgili de Alman makamları süreci takip ediyor, biz de yakından takip edeceğiz" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×