Rusya'dan Türkiye'ye 'barış için' iki şart

Rusya, Türkiye ile ilişkilerin düzelmesinde iki şartı olduğunu açıkladı. Rusya, Türkiye'den sınır ihlali yapan uçakla ilgili "tazminat" ve "özür" istiyor.

Rusya'dan Türkiye'ye 'barış için' iki şart
31 Mayıs 2016 Salı 16:30

Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi konusundaki açıklama Rusya Federasyonu Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi üyesi İgor Morozov'dan geldi. Morozov, Rus uçağı için özür dilenmesi ve zararının karşılanmasını istediklerini söyledi. 

Rusya Federasyonu Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi üyesi İgor Morozov, "Sadece bundan sonra ilişkilerin normale dönmesi konusu açılabilir" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu durumu düzeltmesinin çok kolay olduğunu savunan Morozov, "Ulusal kanala çıkıp tüm yaşananlar sebebiyle Ruslardan özür dileyecek. Bunun ardından çalışma grubunun kurulmasına bile gerek kalmaz" ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "teröristlerin elinde Rus yapımı uçaksavar füzeleri bulunuyor" sözlerine de Moskova'dan yanıt geldi. Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Mihail Bogdanov, Türkiye'den kanıt beklediklerini söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×