NATO: Türkiye'nin kendini savunma hakkı var

Ankara'da bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin bölgedeki saldırılara karşı kendini savunma hakkı bulunduğunu söyledi

NATO: Türkiye'nin kendini savunma hakkı var
09 Eylül 2016 Cuma 10:48

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili görüşlerini dile getiren NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Dışişleri Bakanı ile darbe girişiminin ilk saatlerinde görüşmüştük Türk demokrasisine yönelik bu saldırıyı kınadığımızı, NATO ve Türkiye dayanışmasının altını çizmiştik. Türk halkının darbe girişi karşısında durmasını sokaklara dökülmelerni ve savunmalarını etkilenerek karşıladım. NATO'nun Türkiye'ye bu zorlu zamanlarda tam anlamıyla desteği mevcuttur" şeklinde konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in konuşmasından satırbaşları şöyle: "Türkiye NATO'nun çok önemli müttefiklerinden biri. Özellikle Doğu bölgelerinde bu müttefikliğin önemi ciddi anlamda devam etti. Türkiye'nin NATO ile birlikteliğini de taktirle karşılıyoruz." 

"Türkiye bu noktada farklı NATO operasyonalarına katkıda bulunmaya devam etmişti, tüm gereklilikleri yerine getirmiştir. Bu darbe teşebbüsünden sonra zorlu dönemde Türkiye tüm üstüne düşen görevleri yerine getirmiştir." 

"Ben dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştüm. Çok verimli bir toplantı oldu. NATO'nun Türkiye'deki mevcudiyetini görüştük. Suriye'den gelen tehditlere karşı Türkiye'deki mevcudiyetini arttırdı. Türkiye için elimizden geleni yapıyoruz."

"Müttefikler arasında Batı medyasında Fırat Kalkanı konusunda çeşitli endişeler de dile getiriliyor. Türkiye ile Rusya ilişkilerinin gelişmesinden memnuniyet duyuyorum. Rus uçağının düşürülmesi sonrası biz iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesi için çaba gösterdik."

"Tüm NATO müttefikleri bu noktada DEAŞ'a karşı koalisyona katılıyor. Destek veriyoruz, hava harekatlarına koalisyonun destekleri var. Uçuşa yasak bölge konusunda NATO Suriye'de bunun bir parçası değil. Fakat NATO koalisyona desteğini vermeye devam edecek."

"IŞİD'in birçok noktayı kaybetmesi bizi memnun ediyor. Bu işbirliğinin yapılması çok takdirle karşıladığımız bir durum. Çünkü IŞİD hepimize karşı bir tehdit. Yerel güçleri de IŞİD'e karşı eğitmeliyiz. Bu daha kalıcı bir çözümdür. Yerel güçlerin kendi çabalarıyla IŞİD e karşı mücadele vermesi çok önemli. Bunlar kendi ülkelerinde istikrarı sağlamalı ve terörizme karşı mücadele verebilmeli." 

Ege Denizi için sabit belirlenmiş bir tarih yok. Ege Denizi'nde NATO büyük bir fark yarattı. İnsan kaçakçılığının kontrol altına alınması için NATO'nun faaliyetleri çok önemli."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×