Erdoğan Yahudi temsilcileriyle görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'deki Musevi kuruluşları temsilcilerini kabulünde, "Maalesef antisemitik, İslamofobik ve yabancı düşmanı akımlar giderek siyasetin çeperinden merkezine yerleşiyor." dedi.

Erdoğan Yahudi temsilcileriyle görüştü
30 Mart 2016 Çarşamba 21:58

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, konakladığı St. Regis Oteli'nde, ABD'deki Musevi kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan heyeti kabul etti.

Batı'da ırkçılığın yükselişe geçtiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Maalesef antisemitik, İslamofobik ve yabancı düşmanı akımlar giderek siyasetin çeperinden merkezine yerleşiyor. Bunlara karşı ortak mücadele etmemiz şarttır" dedi. Erdoğan’ın İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’le yaptığı telefon görüşmesine de atıfta bulunduğu kabul sırasında, Musevi kuruluşlarının temsilcilerinin de İstanbul’daki saldırı nedeniyle Türkiye’ye taziyelerini yinelediği belirtildi. Temsilciler, saldırıda hayatlarını kaybeden ve yaralanan İsrail vatandaşlarının naklindeki özen ve ilgiden dolayı teşekkürlerini de sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve konukların, bazı konularda yaklaşım farklılıkları söz konusu olsa da bir araya gelerek samimi bir şekilde konuşmanın ilişkileri güçlendirme açısından önemli olduğunu vurguladıkları kaydedildi. Bu çerçevede Musevi kuruluşlarının temsilcileri, Kudüs’te Harem-i Şerif’teki ihlallere ilişkin haberlerin dezenformasyon olduğunu ileri sürerken, Erdoğan’ın ise Türkiye’nin elindeki bilgilerin tam aksi yönde olduğunu ifade ettiği belirtildi.

Musevi kuruluşlarının temsilcileri B’nai B’rith Yönetim Kurulu Başkanı Peter Perlman, İtibarsızlaştırmayla Mücadele Birliği Ulusal Direktörü Marvin Nathan, İtibarsızlaştırmayla Mücadele Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jonathan Greenblatt, Başkanlar Konferansı Eski Başkanı Richard Stone, Başkanlar Konferansı Başkan Yardımcısı Malcolm Hoenlein, Dünya Yahudi Kongresi Başkan Yardımcısı Robert Singer, AIPAC Başkanı Robert Cohen, AIPAC Siyasi İşler Direktörü Arthur Abramson, Washington Musevi Cemaati İlişkileri Kurulu İcra Direktörü Ron Halber, Georgetown Üniversitesi Öğretim Görevlisi Brenda Shaffer’in yer aldığı kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da hazır bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×