Erdoğan Uganda'da da BMGK'yı eleştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, adeletsiz bir şekilde yapılandığını daha önce sık sık dillendirdiği BM'nin yapısını Uganda'dan da eleştirdi

Erdoğan Uganda'da da BMGK'yı eleştirdi
01 Haziran 2016 Çarşamba 17:43

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni ile başkanlık ettikleri anlaşmaların imza töreninin ardından, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'den Uganda'ya cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyareti gerçekleştirmekten duyduğu mutluluğu ifade etti.

Terörizmin Doğu Afrika'da istikrarı tehdit ettiğini belirten Erdoğan, bu konuda üç başlığı çok önemsediğini, bunların mezhepçilik, ırkçılık, terörizm olduğunu kaydetti.

Bir basın mensubunun, "Türkiye ve Uganda, Somali'deki barış faaliyetlerinde çok aktif bir rol üstlenmektedir. Ancak Birleşmiş Milletler (BM) buraya ayırdığı bütçeyi azalttı. Bu konuda sizler Somali'de yapılan çalışmalar hakkında ne söyleyebilirsiniz?" sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM'nin Somali'nin bütçesini azaltmasını doğru bulmadığını kaydetti.

DÖNÜŞÜMLÜ DAİMİ ÜYELİK ÖNERİSİ 

Erdoğan, "Terörün tehdit ettiği böyle bir ülkeyi bu noktada kendi başına bırakmak çok büyük yanlış olur. Biz, Birleşmiş Milletler öyle veya böyle nasıl adım atarsa atsın, Somali'yi bu güne kadar yalnız bırakmadık. 2011'den bu yana, yalnız bırakmamakta kararlıyız." ifadelerini kullandı.

Önemli olanın gelişmekteki veya gelişmiş ülkelerle münasebetin değil, az gelişmiş veya en az gelişmiş durumdaki ülkelere yardım eli uzatmak olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Dünyanın en güçlü ülkeleri sayılan bu beş ülke, daimi üyedir ve bu beş daimi üye, dünyanın kaderini belirlemektedir. Bu daimi üyelerinin içinde dikkat edilirse Afrika'dan bir ülke yok. Halkı Müslüman olan bir ülke yok ve kıtaların bu kadar dengesizce şekillendiği bir yapı, dünyada adalet dağıtamaz. 'Efendim geçici ülkeler var' diyemeyiz. Geçici üyelerin orada her hangi bir fonksiyonu yoktur. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun bu konuda hassasiyet göstererek, bir dönüşümlü daimi üyeliği, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndan öte Güvenlik Konseyi'ne yerleştirmek gerekir."

MUSEVİ'NİN KONUŞMASI

Uganda Cumhurbaşkanı Museveni de Türkiye'nin Afrika açılımına işaret ederek, "Türkiye'nin liderliği sadece Uganda için değil, diğer Afrika ülkeleri için de ciddi bir ilham kaynağıdır. Türkiye, bu yenilikçi liderliği sayesinde çok yol katetti" ifadesini kullandı.

Museveni, her iki ülkenin uluslararası konulara bakış açısının aynı olduğunu belirterek mezhepçiliğin toplumlar için ciddi tuzak olduğunu vurguladı.

BM'nin Somali'de istikrar için ayrılan fonda destek payını azaltmasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Museveni, şunları kaydetti:

"Bizler kendi içimizde, AB olmadan da Birleşmiş Milletler olmadan da sorunlarımızı çözebiliyoruz. Benim için önemli olan, Somali devlet ve kuruluşları ayağa kalkarken kalkınma yolunda halka destek veren Türkiye ve Uganda gibi ülkelerin durumudur."


Etiketler; #Erdoğan Uganda

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×