Erdoğan-Putin görüşmesinin gündemi açıklandı

Erdoğan ile Putin arasında pazartesi günü yapılacak görüşmenin gündemiyle ilgili her iki ülkeden açıklama geldi

Erdoğan-Putin görüşmesinin gündemi açıklandı
07 Ekim 2016 Cuma 12:23

Sonhaberler / Haber Merkezi 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in pazartesi günü İstanbul'da yapacakları görüşmenin gündemiyle ilgili her iki ülkeden açıklama geldi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye yapacağı ziyaretin, iki ülke ilişkilerinde başlatılan normalleşme sürecine ivme kazandırması ve iş birliğinin daha da geliştirilmesine katkı sağlamasının beklendiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Putin'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle, 23. Dünya Enerji Kongresi'ne katılmak üzere 10 Ekim'de Türkiye'yi ziyaret etmesinin öngörüldüğü hatırlatıldı.

Açıklamada, söz konusu ziyaret vesilesiyle iki devlet başkanı arasında ikili ve bölgesel konuları kapsayan bir görüşmenin de gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtildi.

İki liderin 9 Ağustos'ta Rusya'nın St. Petersburg ve G20 Zirvesi vesilesiyle 3 Eylül'de Çin'in Hangzhou kentindeki görüşmelerin devamı niteliği taşıyan ziyaretin Türkiye-Rusya ilişkilerinde başlatılan normalleşme sürecine ivme kazandırması ve iş birliğinin daha da geliştirilmesine katkı sağlamasının beklendiği bildirildi.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

Kremlin'den, Rusya Devlet Başkanı Putin’in İstanbul ziyaretinin detaylarıyla ilgili yazılı bir açıklama geldi. Açıklamada, Putin ve Erdoğan'ın ikili ilişkilerin yanı sıra gündemdeki bölgesel ve uluslararası konuları ele alacakları görüşmede ülkelerini ilgilendiren bazı belgeler imzalayacakları da belirtildi.

Daha önce Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı projesiyle ilgili hükümetlerarası anlaşmanın, Dünya Enerji Kongresi'ne kadar hazırlanması şeklinde bir görevleri olduğunu söylemişti.

PUTİN DÜNYA ENERJİ KONGRESİ’NDE KONUŞACAK

Bu arada Kremlin'in açıklamasında Putin'in Dünya Enerji Kongresi'nde bir konuşma yapacağı ve Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile de bir görüşme gerçekleştireceği kaydedildi.

PESKOV: NORMALLEŞME SÜRECİ VE SURİYE ELE ALINACAK

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da düzenlediği basın toplantısında, Putin ve Erdoğan'ın öncelikli olarak Rusya ve Türkiye ilişkilerindeki normalleşme süreci ile Suriye'deki son durumu ele alacaklarını söyledi. Bu, Putin’in, Rusya’ya ait bir Su-24’ün Türk F-16 tarafından düşürülmesinin ardından Türkiye’ye yapacağı ilk ziyaret olacak.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×