Erdoğan: Lozan tartışılmaz değildir, önümüzde kimse duramaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lozan anlaşmasının tartışılmaz olmadığını, Türkiye olarak en iyisini almaya çabalayacaklarını, bunu yaparken de birilerinin ayaklarına basacaklarını söyledi.

Erdoğan: Lozan tartışılmaz değildir, önümüzde kimse duramaz
22 Kasım 2016 Salı 15:25

Sonhaberler | Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da Beştepe Külliyesi'nde düzenlenen Yeni Güvenlik Konsepti toplantısında konuştu. Erdoğan, Lozan anlaşmasıyla ilgili tartışmaya bir kez daha değinerek, Türkiye'nin bu yolda geri adım atmayacağını ifade etti.Erdoğan, konuşmasında terörle mücadelenin sadece güvenlik güçlerinin vazifesi olmadığını, vatandaşların üzerine düşen vazifeler de olduğunu belirterek, kepenk kapatmalara karşı esnafın meydan okuması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ruhunu Pensilvanya'ya, bölücü örgüte veya bir başka illegal yapıya satmış hiç kimseye bu akademinin çatısı altında da şehit kanlarıyla sulanmış bu mübarek topraklarda da yer yoktur, olamaz. Mesleki taassupla kariyerini, ilişkilerini, beklentilerini milletinin ve devletinin üzerinde tutan zihniyeti bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde ortadan kaldırdık, kaldırmaya devam edeceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Polis Akademisi tarafından düzenlenen Türkiye'nin Yeni Güvenlik Konsepti Konferansı'ndaki konuşmasına, Polis Akademisi'nin 2016-2017 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ederek başladı.
Erdoğan, 2015 yılı nisan ayında yeniden yapılandırılarak Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap verecek bir kurum haline dönüştürülen akademinin tüm mensuplarını bu sürece verdikleri destekten dolayı tebrik etti.

Türkiye'nin, 15 Temmuz gecesi Polis Akademisinin bu yeni insan kaynağı ve eğitim stratejisinin ne kadar isabetli olduğunu bizzat yaşayarak gördüğünü ifade eden Erdoğan, "Bu vesileyle 15 Temmuz darbe girişimine karşı verdikleri kahramanca mücadele sırasında şehit olan tüm kardeşlerimizi, özellikle de 63 polisimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum. Rabbim hepsinin mekanlarını cennet eylesin inşallah." diye konuştu.

Erdoğan, 15 Temmuz gecesi bombalanan ve en çok şehidin verildiği Gölbaşı Özel Harekat Merkezinin hemen yanında yaklaşık 800 Polis Akademisi öğrencisi ve idarecisinin de bulunduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu kardeşlerimizi de ben doğrusu gazi olarak görüyorum. Aynı şekilde Didim'de kampta bulunan akademi öğrencilerinin de darbecilere karşı direnmek üzere her türlü tedbiri alarak sabaha kadar teyakkuz halinde beklediklerini biliyorum, onlara da teşekkür ediyorum. Darbe gecesi mücadelenin en ön saflarında, son yıllarda akademiden yetişmiş genç amir ve memur polis kardeşlerimin de bulunduğunu görmekten memnuniyet duydum. Bu tablo, doğru yolda olduğumuzun işaretidir. Polisimiz artık şu grubun veya bu kesimin değil, sadece ve sadece Türk milletinin, Türk devletinin polisi olacaktır. Polis Akademisi Akademi Başkanlığı, Güvenlik ve Adli Bilimler Enstitüleri, Polis Amirleri Eğitim Merkezi, Polis Meslek Eğitim Merkezleri, Polis Meslek Yüksekokullarıyla işte bu anlayışla çalışmalarını sürdürmektedir."

"AYDINLIK BİR GELECEK KURMAKTA KARARLIYIZ"

"Akademinin kapıları, 81 vilayetimizdeki tüm vatandaşlarımızın şartları tutan evlatlarının tamamına açıktır." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Akademiye girmek için tek ölçümüz, ülkesine ve milletine sadakatle bağlı olmak, başka herhangi bir yere değil, sadece Türkiye Cumhuriyeti devletine hizmet etmektir. Ruhunu Pensilvanya'ya, bölücü örgüte veya bir başka illegal yapıya satmış hiç kimseye bu akademinin çatısı altında da, şehit kanlarıyla sulanmış bu mübarek topraklarda da yer yoktur, olamaz. Mesleki taassupla kariyerini, ilişkilerini, beklentilerini milletinin ve devletinin üzerinde tutan zihniyeti, bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde ortadan kaldırdık, kaldırmaya devam edeceğiz. Çünkü bu kurum milletin kurumudur, devletin kurumudur ve sadece onlara hizmetle mükellef insanlar yetiştirmekle görevlidir.

Müslüman aynı delikten iki kez ısırılmaz, bu şuurda olacağız. Geçmişte yapılan hatalardan gereken dersleri çıkararak, kendimize yeni ve aydınlık bir gelecek kurmakta kararlıyız. Bu konuda en büyük görev işte bu anlayışla yeniden yapılandırdığımız Polis Akademisi'nin idareci ve öğrenci mensupları olarak sizlere düşüyor. Yeni Türkiye'yi inşallah gerek saygıdeğer hocalarımız, gerekse sevgili öğrencilerimiz sizlerle birlikte inşa edeceğiz."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×