Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Suriye'de Rusya ile aynı düşünüyoruz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye'de insani yardım ve siyasi çözüm konularında Rusya ile aynı düşüncede olduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Suriye'de Rusya ile aynı düşünüyoruz
10 Ağustos 2016 Çarşamba 11:54

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tarihi Rusya ziyaretinden sonra yaptığı değerlendirmelerde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya ile Suriye konusuda aynı düşündüğünü söyledi. Özellikle ateşkes, insani yardım ve siyasi çözüm konularında iki ülkenin hemfikir olduğunu belirtti. 

Anadolu Ajansı'na konuşan Bakan Çavuşoğlu, "FETÖ sadece Rusya ile değil tüm ülkelerle ilişkimizi bozmak için açık açık çaba sarfediyor." dedi. "(Rusya ile) Suriye konusunda daha önce aramızda değişik mekanizmalar vardı" ifadesini kullanan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Askerler arasında dışişleri bakanlıkları arasında ve istihbaratta. Ve şimdi üçlü bir mekanizma kuruyoruz. Bu akşam St. Petersburg'a gidiyorlar. Mit Müsteşarımızla beraber bizim bakanlıktan ve Silahlı Kuvvetlerden bir askerimiz gidecek. Daha sonra bunu daha üst düzey, dışişleri bakanlarının da katıldığı düzeyde gerçekleştireceğiz."

Suriye konusunda ateşkes, insani yardım ve siyasi çözüm konusunda (Rusya ile) aynı düşündüklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, "Ateşkesin nasıl sağlanacağı konusunda farklı düşünceler olabilir. Biz özellikle sivillerin zarar gördüğü saldırıları istemiyoruz. Ve terör örgütlerinin dışındaki ılımlı muhalefete de saldırı yapılmasını uygun görmüyoruz. Halep’in kuşatılmasını da uygun görmüyoruz." ifadesini kullandı.

PİLOTLAR GÖZALTINDA

Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili Çavuşoğlu, "Uçak düşürme hadisesi içinde olan pilotların bazıları gözaltında. Bu paralel çeteye (FETÖ) üye oldukları için, uçak düşürme hadisesine katıldıkları veya uçağı düşürdükleri için değil. Tüm boyutlarıyla bunları yargı inceleyecek, değerlendirecek." iye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×