Davutoğlu'dan ilk açıklama: YPG Azez'i boşaltacak

Davutoğlu, "YPG derhal Azaz ve çevresinden uzaklaşacak. Azaz'ın yakınına dahi yaklaşmayacak. Koridorunu tekrar kırma çalışmalarında bulunmayacak. Minnak Havaalanı'nı Türkiye'ye karşı veya muhalefete karşı kullanma hevesine kapılmayacak. Bu havaalanını da boşaltacak. Bunları Sayın Biden'e de ifade ettim" dedi.

Davutoğlu'dan ilk açıklama: YPG Azez'i boşaltacak
13 Şubat 2016 Cumartesi 22:36

Türkiye'nin Azez'e saldırmaya çalışan PYD'yi vurmasıyla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu'dan ilk açıklama geldi. Başbakan Davutoğlu, "YPG derhal Azaz ve çevresinden uzaklaşacak. Azaz'ın yakınına dahi yaklaşmayacak. Koridorunu tekrar kırma çalışmalarında bulunmayacak. Minnak Havaalanı'nı Türkiye'ye karşı veya muhalefete karşı kullanma hevesine kapılmayacak. Bu havaalanını da boşaltacak. Bunları Sayın Biden'e de ifade ettim" dedi.

Başbakan Davutoğlu, konuyla ilgili ilk açıklamasında şunları söyledi: Dün ve bugün aynı iş birlikçi güçler, Suriye rejiminin uzantısı olan bu terör örgütü, Rusya'nın sivil halkı bombalamasıyla iş birliği yapan bu terör örgütü, Azaz’a dönük bir saldırıda bulundu. Bizim bu konulardaki tutumumuz açıktır. Bu saldırılar esnasında sınırlarımıza da yönelik tacizler oldu. Angajman kurallarını işletmemiz gereken bir durum ortaya çıktı... Bugün angajman kuralları çerçevesinde Azaz ve civarındaki tehdit oluşturan güçlere karşı mukabelede bulunulmuştur.

Konuyla ilgili ABD'ye de gereken uyarıları yaptığını belirten Başbakan Davutoğlu, "ABD Başkan Yardımcısı Sayın Joe Biden, bir görüşme talebinde bulundu. Kendisiyle de bir görüşme yaptık ve kendisine de bu hususları da açıkça ifade ettim. Kendisine, İstanbul ziyareti esnasında mutabık kaldığımız hususları da hatırlatarak, Türkiye için YPG ve PYD, PKK'nın uzantısı olmak itibarıyle bize dönük açık ve net bir tehdittir. Buna karşı her türlü tedbiri alırız." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×