Davutoğlu Ürdün'de: Filistin ortak davamız

Amman'da mevkidaşıyla bir araya gelen Başbakan Davutoğlu, Filistin'in iki ülkenin ortak davası olduğunu söyledi. Davutoğlu ayrıca, "Suriye’deki rejim güçlerinin ve DAEŞ, YPG, PKK gibi terör örgütlerinin vahşeti, sadece bizim ülkelerimize değil aynı zamanda bölgenin istikrarına saldırıyor." dedi.

Davutoğlu Ürdün'de: Filistin ortak davamız
27 Mart 2016 Pazar 21:13

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ürdün ziyareti kapsamında Başbakan Ahmed en-Nusur ile heyetler arası görüşmeler ve imzalanan iş birliği anlaşmalarının ardından açıklamalarda bulundu. Türkiye ile Ürdün'ün, Suriye kriziyle ilgili benzer zorluklarla karşı karşıya olduğunu ifade eden Davutoğlu, kuzeye giden sığınmacıların Türkiye’ye, güneye gidenlerin ise Ürdün’e doğru hareket ettiğini söyledi.

Suriye’nin istikrarının, komşu ülkeleri için giderek daha da önemli hale geldiğine dikkati çeken Davutoğlu, "Suriye’deki rejim güçlerinin ve DAEŞ, YPG, PKK gibi terör örgütlerinin vahşeti, sadece bizim ülkelerimize değil aynı zamanda bölgenin istikrarına saldırıyor." dedi.

AKABE LİMANI STRATEJİK ÖNEME SAHİP

İki ülke arasındaki ulaştırma konusunda iş birliğinin önemine işaret eden Davutoğlu, "Akabe limanı bizim için stratejik öneme sahip. Suriye ve Irak’taki krizin ardından, İskenderun-Akabe arasında Ro-Ro feribot taşımacılığı fırsatlarını değerlendirmek istiyoruz. Dolayısıyla Akabe, Türkiye için Ürdün’ün yanı sıra Körfez ve Arap yarımadasına açılan bir kapı olacak." diye konuştu.

FİLİSTİN ORTAK DAVAMIZ

Görüşmede, Filistin meselesini de ele aldıklarını belirten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Filistinli kardeşlerimizin hakları ve Mescid-i Aksa’yı korumak ikimizin ortak davası. Türkiye her zaman Kudüs ve Mescid-i Aksa hakkında özel bir konuma sahip Ürdün’ün yanında olacaktır. Filistin halkının haklarını korumak ve Kudüs’teki Mescid-i Aksa üzerindeki ortak mirasımızı korumak için elinden geleni yapacaktır."

ÜRDÜN BAŞBAKANINDAN İŞBİRLİĞİNİ ARTIRMA ÇAĞRISI

Başbakan Abdullah en-Nusur ise "Türkiye ve Ürdün, Suriye ve Irak'a sınırı bulunan tek ülkeler. Ortadoğu'da iş birliğimizi azami seviyeye çıkarmamızı gerektiren çok sayıda zorluk ve benzerlik var." diye konuştu.

KRAL ABDULLAH İLE GÖRÜŞTÜ

Davutoğlu, Ürdün'deki temasları kapsamında, Kral 2. Abdullah ile başkent Amman'daki El-Hüseyniye Sarayı'nda bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1,5 saat sürdü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×