Çavuşoğlu: FETÖ yerel değil uluslararasıdır

ABD'de İİT üyesi ülkelere seslenen Çavuşoğlu, FETÖ'nün yerel değil uluslararası bir örgüt olduğunu söyledi

Çavuşoğlu: FETÖ yerel değil uluslararasıdır
22 Eylül 2016 Perşembe 22:13

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelere seslenerek, “Yanlış yapmayalım. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yerel değil, uluslararası bir terörist örgüttür. FETÖ ile sonuna kadar mücadele etmek konusunda kararlıyız. Ve aynısını tüm kardeş ülkelerden de bekliyoruz. Bu örgütün yapılanmasını yok etmek için sizin dayanışmanıza ihtiyacımız var.” dedi.
Çavuşoğlu, İİT Dışişleri Bakanları Yıllık Koordinasyon Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, teşkilat olarak İstanbul’da nisan ayında başarılı bir zirve geçirdiklerini ve önemli kararlar aldıklarını hatırlattı.

Konuşmasında 15 Temmuz’daki darbe girişimi hakkında bilgi veren Çavuşoğlu, Türk demokrasisinin bu süreçten güçlenerek çıktığına vurgu yaptı.

Darbe girişiminin FETÖ tarafından düzenlendiğinin altını çizen Çavuşoğlu, bu terörist örgütün kendi faaliyetlerini yapabilmek için eğitim, iş ve kültür alanında ortaklıkları olduğunu belirtti. FETÖ’nün Müslüman dünyasında da oldukça aktif olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Siz teşkilat üyelerini, bu grubun kendilerini İslami olduklarını iddia ettikleri konusunda uyarmalıyım. Oysa ki İslam ile hiçbir ilgileri yok. Onlar, İslami kurallara ve değerlere saygı göstermiyorlar. Bu örgüt, 241 masum insanı öldürdü ve 2 binden fazla kişinin yaralanmasına neden oldu. Yanlış yapmayalım. FETÖ yerel değil, uluslararası bir terörist örgüttür. FETÖ ile sonuna kadar mücadele etmek konusunda kararlıyız. Ve aynısını tüm kardeş ülkelerden de bekliyoruz. Bu örgütün yapılanmasını yok etmek için sizin dayanışmanıza ihtiyacımız var.”

İİT’ye Filistin, ekonomik işbirliği, gelişme ve insani yardım konuları da dahil olmak üzere her konuda ve alanda destek vermeye devam edeceklerini ifade eden Çavuşoğlu, ayrıca Birleşmiş Milletler ile İİT arasında yakın ilişki sağlama noktasında da ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını söyledi.

İstanbul’daki zirvede alınan İİT Polis İşbirliği ve Koordinasyon Merkezi kurulması kararının da uluslararası camiaya terör ve organize suçlar konularında verilen önemli bir mesaj niteliğinde olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Müslüman dünyasının günümüzde birçok sınamayla karşı karşıya olduğunu anlatarak bu konuların terörizm, aşırıcılık ve organize suçlar olduğunu kaydetti.
Bakan Çavuşoğlu, bu zorlukların üstesinden ancak dayanışma, işbirliği ve tesis edilecek güvenle gelinebileceğini belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×