Çavuşoğlu: ABD verdiği sözü tutmuyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye ile vardığı anlaşmaları yerine getirmek yerine YPG ile kol kola girdiğini söyledi

Çavuşoğlu: ABD verdiği sözü tutmuyor
30 Mayıs 2016 Pazartesi 08:01

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin, Rakka’nın Suriye rejimi tarafından ele geçirileceği iddiasıyla PYD ile iş birliği yapmasını eleştirerek, “Oysa (ABD ile) güçleri birleştirsek, onların özel güçleri var, bizim özel güçlerimiz var. Bir taraftan 98 kilometrelik alanda Afrin'den bu tarafa zaten muhalefetin bir ilerlemesi var. Cerablus hattından bir cephe açılsa aşağıya doğru temizlenip Münbic cebi kapatıldıktan sonra rahatlıkla Rakka'ya doğru gidilebilir.” dedi.

Çavuşoğlu, En Az Gelişmiş Ülkeler Zirvesi için bulunduğu Antalya’da diplomasi muhabirlerine gündemi değerlendirdi.

ABD’nin, Rakka’nın Suriye rejimi tarafından bir an önce ele geçirileceği iddiasıyla PYD ile iş birliği yapmasını eleştiren Çavuşoğlu, başka bir terör örgütüyle iş birliği yapmanın her durumda doğru ve insani olmadığını söyledi. PYD’nin amacının, daha fazla toprak alarak Suriye’yi bölmek olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “O bakımdan Amerika maalesef Suriye'nin geleceği için çok tehlikeli bir süreç içine PYD ile giriyor. Biz kendilerine bu uyarıları da yaptık. Oysa güçleri birleştirsek, onların özel güçleri var, bizim özel güçlerimiz var ama maalesef hem Rusya hem de ABD bir terör örgütünü ortak görüyorlar ve destek veriyorlar. Bizim de zaten tepkimiz bunaydı.” ifadelerini kullandı.

ABD ile Münbiç cebinin bir an önce kapatılması noktasında operasyona hız vermeyi ve ikinci bir cephenin açılması konularını görüştüklerini dile getiren Çavuşoğlu, diğer taraftan da muhalefetin yavaş da olsa 98 kilometrelik alanda Afrin'den bu tarafa bir ilerlemesinin olduğunu anlattı. Çavuşoğlu, bu şekilde rahatça Rakka'ya doğru gidilebileceğine dikkati çekti.

Amerika’nın Yüksek Mobiliteli Topçu Roket Sistemleri’nin (HIMARS) bu ay gelmesi gerekirken, ağustosa kaydırıldığını söyleyen Çavuşoğlu, “Bu konuda vardığımız anlaşmada da maalesef ABD sözünü tutmuyor. Biz tamamen hazırız, şimdi de bu anlaşmaları uygulamak yerine gidip YPG arması takıyorlar. Yaptıkları gerçekten müttefikliğe de dürüstlüğe de sığmaz. Tam çifte standart.” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, ABD’nin model ortağı olarak tanımladığı Türkiye'ye terörist gönderen, silah gönderen bir örgüte sahip çıkmaması gerektiğini vurguladı. “Bu konuda tabii ki tepkimizi koyacağız” diyen Çavuşoğlu, bunun düzelebilmesi için ABD'nin öncelikle terör örgütüyle iş birliğini ve ona destek vermeyi bırakması gerektiğini söyledi.

Bazı Avrupa ülkelerinin, kullanabildikleri terör örgütlerine destek verdiğini ifade eden Çavuşoğlu, terör örgütleri arasında artık ideoloji, din, inancın yanında “kullandığın terör örgütü”, “kullanmadığın terör örgütü” anlayışının var olduğuna işaret etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, "Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istiyoruz" yönündeki açıklamalarına ilişkin ise Çavuşoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye de ilişkileri düzeltmek istiyor. Putin diyor ki, adım bekliyoruz. Biz de diyoruz ki, bu adımları atabilmek için gelin ortak bir çalışma grubu oluşturalım onlar kendi aralarında konuşsunlar, fikir üretsinler hangi adımları atmamız lazım. Şimdi biz İsrail'le görüşmüyor muyuz? Diplomatlarımız, bürokratlarımız görüşüyorlar. Niye? Geriye kalan şartlarla ilgili adımları nasıl atacağız bunu konuşuyoruz. Bizim Rusya'ya önerimiz bu oldu. İster resmi, ister gayri resmi nasıl isterlerse hangi adımları atacağımızı değerlendiririz ve neticede de ortak yolu buluruz. Bulunmayacak bir konu değil.”

YUNANİSTAN İLE BİRE BİR DEĞİŞİM FORMÜLÜ

Çavuşoğlu, Ege'deki düzensiz göçmen ölümlerini önlemek için Yunanistan ile yapılan 1'e 1 değişim formülü sayesinde ekim ayında Yunan adalarına geçen kişi sayısı günlük 6 bin 800 iken bu sayının günlük 30 civarına düştüğünü anlattı. Bunun bir başarı olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, bu ülkeyle ikili geri kabul anlaşması çerçevesinde de 400'den fazla düzensiz göçmenin geri alındığı ve bunların az kısmını Suriyelilerin oluşturduğu bilgisini veren Çavuşoğlu, 130 Suriyeli'nin de AB ülkelerine yeniden yerleştirildiğini kaydetti.

CAMERON'UN AÇIKLAMASI

İngiltere Başbakanı David Cameron'un Türkiye'nin AB üyeliğine yönelik açıklamalarına da değinen Çavuşoğlu, "Bu onun gerçek fikri değil. Çünkü İngiltere bizi her zaman desteklemiştir." ifadesini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×