AB Türkiye elçisi Dışişleri'ne çağrılarak kınandı

Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan AB'nin Ankara büyükelçisi, vize muafiyetine ilişkin kullandığı, "Bir atasözümüz var. ‘Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirmek’, burada tersi oldu" ifadeleri nedeniyle kınandı

AB Türkiye elçisi Dışişleri'ne çağrılarak kınandı
18 Mayıs 2016 Çarşamba 20:10

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber'in, 13 Mayıs günü basına ifade ettiği sözler nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağırıldığı ve kullandığı ifadelerin kınandığı öğrenildi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Büyükelçi Haber, 13 Mayıs günü basına ifade ettiği sözler çerçevesinde, 17 Mayıs Salı günü Dışişleri Bakanlığına çağırıldı.

Kaynaklar, Büyükelçi Haber'e, söz konusu basın toplantısında sarfettiği sözlerden duyulan infialin güçlü şekilde yansıtıldığını, kullandığı ifadelerin kınadığının bildirildiğini ifade etti.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Haber, 13 Mayıs'ta bir grup gazeteciye vize muafiyetiyle ilgili yaptığı açıklamada, AB’nin vize muafiyeti için Türkiye’nin yerine getirmesini istediği 72 kriterin 2013'ten itibaren belli olduğunu belirterek, "Bir atasözümüz var. ‘Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirmek’, burada tersi oldu" ifadelerini kullanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Kara murat - 2 yıl önce
Ne Avrupaymış bu ne hayalmiş bitmek tükenmek bilmeyen yani Avrupa'ya gitmesek ne olacak en kötü ihtimal şerefimizle ölecez. Lanet olsun birliğinde Avrupa'sına da yok mu bir delikanlı istemiyoruz Avrupa'yı diye haykıracak