ODTÜ'nün el koyduğu orman halka açılıyor

ODTÜ'nün kendi mülküymüş gibi etrafını çevirdiği devasa orman yeniden halka açılıyor

ODTÜ'nün el koyduğu orman halka açılıyor
24 Eylül 2016 Cumartesi 10:44

Orman ve Suişleri Bakanlığı'na bağlı Orman Genel Müdürlüğü, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) tel örgülerle çevirerek kendi şahsi arazisiymiş gibi çevrelediği 7 milyon metrekarelik ODTÜ Özel Ormanı'nı, Devlet Ormanı statüsü vermek için çalışma başlattı. Orman Genel Müdürlüğü, 7 milyon metrekarelik alanın yüzde 95'inin Maliye Bakanlığı'na ait olması nedeniyle bir rapor hazırlattı. Hazırlanan rapor Ankara Orman Bölge Müdürlüğü tarafından onaylandı.

Bölge müdürlüğünün raporu onaylamasının ardından konu ile ilgili müfettiş görevlendiren Orman Genel Müdürlüğü, müfettişin vereceği raporun ardından ODTÜ Özel Ormanı'na Devlet Ormanı statüsü verilmesi bekleniyor.

ODTÜ Ormanı'nın Devlet Ormanı statüsü kazanması ile birlikte bölgedeki, "ODTÜ arazisi girmek yasaktır" tabelaları kaldırılarak ormanın kullanımı halka açılacak.

Toplam 7 milyon metrekarelik ODTÜ Ormanı'nın 5 milyon 427 bin metrekaresi Maliye Bakanlığı'na, 904 bin metrekaresi ODTÜ'ye, 835 bin metrekaresi ise özel şâhısa ait durumda.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Gülşah KARA - 2 yıl önce
Ormanı yapan ODTÜ zaten. Bir de, ormanların yakılıp Ağaoğulları'na peşkeş çekildiğini bilmesek azıcık inandırıcılığınız olurdu. Komik olmayın. Bizleri rezil ettiler, gelecek nesillerden uzak dursunlar bari artık be.
Avatar
ODTÜ'lü - 2 yıl önce
Hali hazırda halka açık olan ve piknik yeri değil, basbayağı orman olan bu araziler 60 yıldır ODTÜ'lüler tarafından her sene düzenlenen ağaç dikme şenlikleriyle oluşturuldu. Zaten bir devlet üniversitesi olan ODTÜ'nün arazisi de devletindir ancak karar mekanizması, bu arazileri şahıslara devretmeyen ODTÜ'nündür.
Şimdi, bu haberi yapanların yatacak yeri yok. Bakanlıklara, ardından da şahıslara devredilen orman arazileri ne rantlar uğruna, kimlere peşkeş çekiliyor, bilmiyor musunuz?
Yol geçirmeye benzemez el koymak. Mücadele edeceğiz ve teslim olmayacağız sizin kirli işlerinize.
Avatar
Reyhan - 2 yıl önce
Halka açılması bahane rant şahane
O orman odtü öğrencilerinin eseridir
Yazıktır yazık el atmadığınız yer kalmadı
Avatar
Odtuluspor - 2 yıl önce
Ya sizde hic mi vicdan yok bu nasil bir haber yapma sekli odtunun el koydugu ne demek o ormani baban mi yapti biraz arastir once o ormani odtululer yapti halkta giriyo zaten
Avatar
Fatih Demir - 2 yıl önce
Allah sizi bildiği gibi yapsın. Yaptığınız habere bakın. Yalancının önce gidenisiniz siz.
Avatar
okur - 2 yıl önce
Yuh yahu yuh kimi kandiriyorsunuz. Kimin ormanini kime aciyorsunuz siz!!
Avatar
Özgür YILDIRIM - 2 yıl önce
Siz nasıl bir vicdan fakirsiniz ki böyle bir haber yapmışsınız. Ya da nasıl bir çıkarınız var?
Orası tüm ODTÜ'lülerce 60 yılda bozkırda ormana dönüştürülmüştür. 3. Köprü yolu gibi zaten orman olan bir yer değildi
Avatar
Osman - 2 yıl önce
Kimsiniz len siz devletin arazisi nerden sizin oluyor.fidan dikmeseydiniz size kim dikin dedi artisler