İztuzu'nun ilk caretta caretta yuvası

Nesli tehlike altında olan caretta carettalar, yumurtalarını Muğla'nın Ortaca ilçesindeki İztuzu sahiline bırakmaya başladı

İztuzu'nun ilk caretta caretta yuvası
03 Mayıs 2016 Salı 14:07

Nesli tehlike altında olan caretta carettalar, Muğla'nın Ortaca ilçesindeki İztuzu sahiline yumurta bırakmaya başladı.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) gönüllüsü Süleyman Ekici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün desteğiyle her yıl, kumsaldaki yuvaları koruma ve izleme çalışması yaptıklarını söyledi.

İztuzu sahilinde yılın ilk caretta caretta yuvasını tespit ettiklerini belirten Ekici, yuvanın kafesle koruma altına alındığını aktardı.

Ekici, bir dişi caretta carettanın iki haftada bir olmak üzere sezonda 3-5 yuva yapabildiğini, yumurtlamanın temmuz ayının ortalarına kadar sürdüğünü anlattı.

Yavru çıkışlarının, yuvanın oluşturulmasından 45-50 gün sonra başladığına işaret eden Ekici, şöyle konuştu:

"Yavru çıkışları eylül sonlarına kadar devam ediyor. Dolayısıyla mayıstan eylül sonuna kadar kumsallarımız deniz kaplumbağaları nedeniyle koruma altında. İztuzu sahilindeki her yuva kafesleniyor. Böylece yuvaya zarar verebilecek tilki ya da diğer zararlı hayvanlar önleniyor. Kumsaldan en üst sayıda yavruyu denize göndermek için çalışıyoruz."

Ekici, caretta carettaların yuvalarını merak edenlere, merkezlerindeki örnek modeli gösterdiklerini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×