İtalyan mafyasının atıkları ocakları söndürdü

İtalya'da zehirli atıkları mafya eliyle ortadan kaldıran fabrikalar, bazı bölgelerde hayatın tamamen bitmesine neden oldu.

İtalyan mafyasının atıkları ocakları söndürdü
22 Şubat 2016 Pazartesi 10:36

Son Haberler Logo

İtalya'da büyük şirketler kimyasal atıkları, mafya aracılığıyla ülkenin en verimli topraklarının altına gömdü. Atıkların gömüldüğü bölgelerde hayat durma noktasına geldi. Hastalıkların ve çevre tahribatının başgösterdiği bölgelerdeki insanlar göç etmeye başladı. Atıkların gömüldüğü bölgeler yavaş yavaş hayalet şehirlere dönüyor. 

Uluslararası suç örgütleri çevreyi ve toplum sağlığını tehlikeye atacak biçimde zehirli atıkları imha ediyor ve bu ticaretten zenginleşiyor.

Casal di Princip’te Napoli mafyası Camorra’nın yurdu sayılan küçük bir köy. Çevre polisi, mafya ailesinin evinin arkasında gömülü toksik endüstriyel yapı malzemesi çöpleriyle, tıbbi atıkları ortaya çıkarıyor. Bölgenin yeraltı suyu da kirlenmiş durumda. Çöpün katmanlı yapısı atık gömme işinin planlı olarak yapıldığını ispatlıyor. Site eski bir mafya üyesinin itirafları doğrultusunda bulundu.

İtirafçının beyanlarına göre asıl aranan Almanya’dan gelen bazı kutular. Çevre Polis Müdürü Sergio Costa uluslararası kaçakçılıktan şüpheleniyor: “Kazılarda sadece yerel bölgeden değil İtalya’nın hatta Avrupa’nın diğer ülkelerinden hatta ve hatta başka kıtalardan ülkeye sokulmuş zehirli atıklarla karşılaşabiliriz. Şurası gerçek ki mahkeme belgeleri göz ardı edilemeyecek delillerle dolu.”

Yeraltı çöplükleri, bölgede 1980’lerden beri toprak üzerinde kontrolü olan Camorra mafyasının endüstriyel zehirli atık trafiğini yönettiğini kanıtlamakta.

Napoli ve Caserta şehirleri arasında yaklaşık elli köyün arazi şeridini içine alan “Yangınlar Toprağı” denilen yer var. Bölge sakinleri endüstriyel atıkları ortadan kaldırmak için suç örgütleri tarafından kırsal alanda çıkarılan yangınlardan şikayetçi. Sadece geçen yıl 2 bin 500’den fazla yangın olmuş.

Enzo Tosti isimli çevre aktivistine göre “Yasadışı çalışan bu örgütlerin çoğu büyük İtalyan markalarına hizmet veriyor.”

Kırsal alanın ortasında ufak ocaklar düzenli olarak yakılıyor. Kaçak inşaat ve tekstil sektöründen çıkan zift burada belediye atıkları ile birlikte yakılıyor. Enzo Tosti bunun sağlığa da zaralı olduğunu belirtiyor, “Zift yüzünden ateş hiç sönmüyor. Günler boyu süren yangın sonucunda havaya zehirli gazlar yayılıyor ve uzun süre kalıyor.”

Çevre felaketi halkı çileden çıkarıyor. Caivano’da Napoli eteklerinde, Camorra tarafından kontrol edilen köyün papazı yangınlardan kaynaklanan çevresel bozulmaya karşı mücadele içinde.

Bir sivil toplum kuruluşuna göre son 20 yıldır 400 binden fazla kamyon 10 milyon tonun üzerinde zehirli endüstriyel atığı bu alanlara boşalttı.

Çevre polisi, Caserta ilinin sanayi bölgesi Calvi Risorta’da 25 hektar üzerinde 2 Milyon metreküp bir çöp yığınını ortaya çıkardı. Avrupa’nın en büyük zehirli kaçak atığı olduğuna inanılan çöplüğün zemini zehirli çözücüler ve kimyasal varillerle kaplı.

Europol’a göre, bugün özellikle Kuzey Batı Avrupa ülkelerinden Batı Afrika ve Asya’ya zehirli atık kaçakçılığı artış gösteriyor.

Atık trafiği sadece güneyde değil tüm İtalya’da 4. en büyük suç haline gelmiş. İtalya’nın kuzeyinde Brescia’da Avustralya ve Slovenya’dan gelen zehirli atıklar ortaya çıkmış. 

İtalya yakın geçmişte çevre suçlarıyla ilgili 15 yıla kadar hapis cezası öngören bir yasa çıkardı. Ancak İtalyan yetkililere göre mevzuat tüm Avrupa ülkelerinde güçlendirilmeli. 

Euro News'te daha önce konuyla ilgili hazırlanmış bir haberin videosu: 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×