Dünya şaşkın: Nobel ödüllü 110 bilim adamı GDO'yu savundu

Tamamı Nobel ödüllü 110 bilim adamı dün yayınladıkları bildiriyle genetiği değiştirilmiş gıdaların engellenmemesi gerektiğini savundu

Dünya şaşkın: Nobel ödüllü 110 bilim adamı GDO'yu savundu
03 Temmuz 2016 Pazar 04:50

Telafisi imkansız zararlara neden olacağı düşünülerek karşı çıkılan Genetiği Değiştirilmiş Gıdalar (GDO) ile ilgili bütün dünyayı şaşkına çeviren bir gelişme yaşandı. ABD'de toplanan tamamı Nobel ödüllü 110 bilim adamı, şimdiya kadar düşünülenin tam tersi bir tezi savunan bildiri yayınladı. Bilim adamları, GDO'lu ürünlerin engellenmemesi gerektiğini savundu. Bilim adamları, GDO'lu ürünlerin dünyadaki beslenme yetersizliğine çare olduğunu savunup Greenpeace gibi örgütlerin GDO karşıtı kampanyalara son vermesini istedi. 

Washington’da düzenledikleri basın toplantısıyla bildiriyi açıklayan bilim adamları, Greenpeace gibi çevre örgütlerinin GDO’lu gıdalara karşı mücadeleyi bırakmasını istedi. Dünyada ciddi bir beslenme sorunu olduğunu söyleyen bilim adamları, bunun çaresinden biri olarak da GDO’lu gıdaları gösterdi.

Bilim adamları, GDO ile dünyadaki yetersiz beslenen çocuğun karnının doyurulabileceğini savundu. Nobel Tıp Ödüllü Philip Sharp, Brce Beutler, Christiane Nusslein-Volhard, Nobel Kimya Ödüllü Paul Boyer, Robert Lefkowitz, Nobel Fizik Ödüllü, Claude Cohen-Tannoudji ve Srge Haroche’in de aralarında olduğu bilim adamlarının imzaladığı mektupta şöyle denildi: “GDO’lu tarım ürünleri, güvenli, yeşil ve gelişmekte olan ülkelerin küçük çiftçileri için gelişmiş ülkelerin büyük işletmecilerine göre daha değerdir. Greenpeace ve onun destekçilerine düşen, biyoteknolojiler sayesinde geliştirilen kültürleri yetiştiren dünya çapındaki çiftçilerin deneyimlerini gözden geçirmeleri, sağlık otorotilerinin düzenlemelerine uygun GDO’lara karşı kampanyalarına son vermeleridir.”

ALTIN PİRİNÇ ÖRNEĞİ

Bilim adamları, GDO’lu ürünlerin güvenli olduğunun çok sayıda bilimsel çalışmada ispatlandığına dikkat çektiler ve “Bu ürünler 2050’de ortaya çıkacak küresel açlığa karşı gıda üretimini ikiye katlamak için en iyi şansımız” dediler.

Bilim insanları “Bizler bilim insanlarıyız. Bilimin mantığına sahibiz. Greenpeace’in yaptığının zarar verdiğini ve bilime karşı olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandılar.

“Altın pirinç” yıllardır tartışılan ve bilim insanlarını bölen bir kavram haline geldi. Genetiği değiştirilmiş pirincin açlıkla mücadele açısından hayati önemde olduğunu söyleyenler de var, genetik yapısına yeni özellikler kazandırılan bu pirinç türünün, biyoteknolojinin gıda endüstrisini istila etmesine yarayacağını iddia edenler de. Nobel’li bilim adamları, GDO’yu desteklemeyen 1984’te Filipinler’de geliştirilen “Altın pirinci” örnek gösterdi. Pirincin genetiği değiştirilerek elde edilen “Altın prinç” Beta Karoten A vitamini açısından oldukça zengin. Bu pirinç sayesinde ülkede A vitamini eksikliği nedeniyle görme kaybına uğrayan 250 milyon çocuk hastalığa yakalanmaktan kurtuldu. UNICEF’e göre her yıl 2 milyon çocuk önlenebilir hastalıklar ve yetersiz beslenmeden yaşamını yitiriyor. Buna karşılık Greenpeace, “altın pirincin” çevreye ve insan sağlığına bir tehdit oluşturduğunu ileri sürüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×