79 milletten insanın tercihi Alanya

Turizmin gözdesi Antalya'nın Alanya ilçesini 79 ülkeden 39 bin kişi, mülk almak için tercih etti.

79 milletten insanın tercihi Alanya
10 Ağustos 2016 Çarşamba 11:18

Turizmin gözdesi Antalya'nın Alanya ilçesini 79 milletten 39 bin kişi, mülk almak için tercih etti.

Geçmişte daha çok Almanlar tarafından tercih edilmesi dolayısıyla "Küçük Almanya" diye anılan Antalya'nın Alanya ilçesi, aradan geçen yıllarda farklı milletlerden insanlar tarafından da ilgi görmeye başladı.

Alanya'da 79 milletten 39 bin kişi, mülk almak için ilçeyi tercih etti. Mülk sahibi olmak için Alanya'yı seçenler arasında ilk sırada 6 bin 461 konutla Ruslar, ikinci sırada 5 bin 850 konutla Norveçliler yer aldı. Bir zamanlar Alanya'ya "Küçük Almanya" dedirtecek kadar yüksek nüfusa sahip Almanlar ise 4 bin 893 konutla üçüncü sırada kaldı.

Özellikle Rusların Alanya'dan mülk alımının hız kesmediğine değinen Tanrıseven, "Son verilere göre 79 milletten 39 bin kişi konut almış durumda. Son 3 aylık verilere baktığımızda Rusların birinci sırada geldiğini görüyoruz. Birtakım olumsuzluklara rağmen Rusya Federasyonu vatandaşları, Alanya'ya yerleşmeye devam ediyor." dedi.

Alanya'ya sadece Avrupa değil, Orta Asya ve İran pazarlarından da talep olduğuna işaret eden Tanrıseven, Alanya'da farklı din, dil, kültür ve inanışların hoşgörü içinde bir arada yaşadığının altını çizdi.

Alanya'nın yabancılar için bir cazibe merkezi olduğunu kaydeden Tanrıseven, "İstanbul'dan sonra en fazla yabancı yoğunluğunun olduğu yer. Burada yaşamak isteyenlere kapımız açık. Hoşgörü ve barış içinde her milletten vatandaş yaşıyor. Yabancılarla görüşüyoruz, Alanya'dan memnunlar, istikrardan memnunlar." diye konuştu.

Kaymakam Tanrıseven, özellikle Birleşmiş Milletler ambargosunun kalkmasıyla İran vatandaşlarının Türkiye'ye daha rahat gelmeye başladığını ifade etti.

Avrupa ülkelerinden sonra İran, Irak, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan vatandaşlarının Alanya'da konut aldığına işaret eden Tanrıseven, "İran ile Orta Asya pazarına açılmış durumdayız. Zaman zaman turistlere hizmet eden yerlerde İran vatandaşlarıyla görüşüyoruz. Son derece mutlu olduklarını ifade ediyorlar. Bunun ileriki zamanlarda daha çok artacağını düşünüyorum." dedi.

Konutta satışlar ve fiyatlar artacak

Alanya Rus Dili Konuşanlar Derneği Başkanı Anjelika Anzhela ise Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından bile ilçede yaşayan Rusların evlerini satarak ülkelerine gitmediğini ve ilçede yaşamaya devam ettiğini vurguladı.

Rus dili konuşanların, krizin çözüleceğine dair inançlarını hiç kaybetmediğini ifade eden Anzhela, "Her şey düzelecek ve dostluk tekrar gelecekti. Buna inanmıştık ve böyle de oldu. Bu darbe girişiminde bile Rus dili konuşanlar, tedirgin olsa dahi ertesi gün buradan gitmediler ve yaşamaya devam ettiler." diye konuştu.

Bu durumun Türkiye'ye olan güvenden kaynaklandığının altını çizen Anzhela, ilişkilerdeki iyileşmenin ağustos ve eylül aylarında artacak Rus turist sayısından anlaşılacağını söyledi.
Anzhela, "Rusya halkı biliyor ki Türkiye güçlü ve sağlam bir ülke. Burada kendi memleketlerinde hissediyorlar. Ne kadar kötü şey olsa da kendileri hiç üzülmüyorlar ve düzeleceğini biliyorlar. Bence konutta satışlar artacak hatta fiyatlar da artacak. Konut almak isteyenler, şimdi alsın çünkü ileride çok daha değerli olacak. Türkiye çok değerli bir ülke." şeklinde konuştu.

Alanya'da yabancılara yönelik konut üreten bir firmanın sahibi Cüneyt Neccaroğlu ise Alanya'da bir zamanlar Almanların en büyük alıcı olduğunu, sonra bunun İskandinav ülkelerine döndüğünü belirterek, "Bu döngü sonra Rusya'ya döndü." dedi.

Alanya'yı tercih eden yabancıların konut tercihinde farklılıklar olduğunu kaydeden Neccaroğlu, "İskandinav, Rus, İran pazarları çok farklı. Örneğin İran pazarı, büyük daireler alırken İskandinav pazarı daha küçük daireler tercih ediyor." dedi.

 "Türkiye'yi seviyorum"

Yaz tatillerini Alanya'da satın aldığı evde geçiren İran asıllı Hollanda vatandaşı Ahad Quraishi, buraya turist olarak geldiğini, çok sevdiği için de ev almaya karar verdiğini söyledi.
Quraishi, şöyle konuştu:
"Ailemle geldim. Hiçbir sorun yok. Rahatım. Başka ülkelere de gittim ancak bu kadar rahat etmedim. Buradaki insanlar bizleri ailesi gibi görüyor. Başlıca neden bu. Türkiye'yi seviyorum."
Afgan asıllı Hollanda vatandaşı Mahbooba Menapal ise 14 yıldır Hollanda'da yaşadığını ve 3 yıldır yaz aylarını Alanya'da satın aldığı evde geçirdiğini anlattı. Alanya'yı çok sevdiğini dile getiren Menapal, Türkiye ve Alanya'yı ikinci evi olarak gördüğünü söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×