Zıvanadan çıkaran oyun: Pokemon Go!

Pokemon Go isimli oyunu oynayanları soyulmak, yaralanmak ve türlü belalara bulaşmak gibi tehlikeler bekliyor

Zıvanadan çıkaran oyun: Pokemon Go!
11 Temmuz 2016 Pazartesi 13:47

Akıllı telefonlara indirilen oyunlara bir yenisi daha eklendi. Pokemon Go isimli bu yeni oyun, yeni nesil bir oyun olarak oyun piyasasında yerini bulurken; bazı kullanıcılar durumu iyice abarttı. Sanal ile gerçekliği bir arada yaşatmaya çalışan oyunu oynayanları büyük tehlikeler bekliyor. Türkiye'de oyunu korsan bir şekilde cep telefonuna indiren bir kullanıcı polis tarafından gözaltına alınırken; İngiltere'de oyunculardan biri soyguncular tarafından tuzağa düşürüldü.

Dünya genelinde geçen hafta piyasaya sürülen cep telefonu oyunu ‘Pokemon Go’, bir dizi tuhaf ve korkutucu olayın da yaşanmasına sebep oldu. Son günlerde dünyayı kasıp kavuran ‘Pokemon Go’ uygulaması, bir takım kişiler tarafından kötü amaçlar için kullanılınca yetkililer uyarıda bulundu. Henüz Türkiye’de piyasaya çıkmadan ses getiren bu oyunda; oyuncular, Pokemon karakterlerini gerçek dünyada bularak, cep telefonu kameralarında yakalamaya çalışıyorlar.

İngiltere'de yayınlanan Mirror'ın haberine göre; bir grup silahlı soyguncu bu oyunu kullanarak, kurbanlarını rahatça soyabilecekleri tenha alanlara gitmeleri için yönlendirdi ve onlara tuzak kurdu.

Geçen hafta piyasaya sürülen ve kullanıcıların ücretsiz olarak cep telefonlarına indirebildiği ‘Pokemon Go’ oyununun yaratıcıları, yaşanan üzücü olaylar nedeniyle oyunculara dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

ABD'DE ÜÇ KİŞİ TUTUKLANDI

ABD'nin Missouri eyaletinde, Pokemon Go adlı 'artırılmış gerçeklik' oyununu oynayanları hedef alan dört kişiden üçü, silahlı gasp suçundan tutuklandı.

Missouri eyaletinin O'Fallon kenti polisinin yürüttüğü soruşturmaya göre, oyuncuların sıkça ziyaret ettiği noktalarda silahla hazır bekleyen Shane Backer, Brett Miller ve Jamine Warner, 9 kişiyi gasp etti. Yaşları 16 ile 18 arası değişen şüpheliler, ihbar üzerine yakalandı.Polisteki sorgularına göre şüpheliler Pokemon Go oyununu kullanıp, oyuncuların sıkça ziyaret edeceği PokeStop isimli noktaları tespit etti. Parklar, ibadet yerleri, meşhur binalar veya otoparklar gibi yerleri içeren bu alanları arabayla gezen şüpheliler, pompalı tüfek zoruyla oyuncuların para ve değerli eşyalarını çaldı.

‘POKEMON GO’ HASTANELİK ETTİ

Bazı kullanıcılar oyundaki karakterleri bulmak için tehlikeli bölgelere girerek hastanelik oldu. ABD'de Lindsay Plunkett (23) adlı bir garson oyunu oynarken  düşerek bacağını incitti.

ABD polisi, oyunu oynarken fark etmeden bir şeye çarparak yara alınabileceği konusunda insanları uyardı. Avustralya polisi ise bir emniyet müdürlüğünün oyunda hayvanların avlanabileceği noktalardan biri olarak işaretlenmesi üzerine, Go Pokemon kullanıcılarını söz konusu müdürlük binalarına girmemeleri için uyardı.

Türkiye'de ise pokemon oyuncularından birisi, oyunun direktifler doğrultusunda kendini çocuk karakolunda daha sonra da gözaltında buldu. 

NIANTIC VE POKEMON

Japonya'nın en başarılı markalarından biri olan ve küresel başarısına bir zamanlar Türkiye'de de yayınlanan çizgi dizisiyle başlayan Pokemon şirketi, 'artırılmış gerçeklik' oyunlarında uzman Niantic şirketiyle bir araya gelerek popüler bu oyunu piyasaya sürdü. Şirket, daha önce de Ingress isimli artırılmış gerçeklik oyunu geliştirmişti.

Oyun, Google'ın harita desteğini ve telefonunuzun GPS'i ile kamerasını kullanıyor. Oyuncuları gerçek zamanlı olarak dışarı çıkıp gezmeye teşvik eden oyun çıkalı birkaç gün olsa da şimdiden yüz binlerce kullanıcıya ulaştı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×