Kristal Elma Festivali başladı

Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu: 'Reklamcılık alanının Davos'u dediğimiz bu organizasyon sektöre yön verecek' dedi.

Kristal Elma Festivali başladı
05 Ekim 2016 Çarşamba 11:16

Reklamcılar Derneğinin kreatif endüstrinin Türkiye'deki gelişimini desteklemek amacıyla düzenlediği Kristal Elma Festivali başladı.

Volkswagen, Turkcell ve Google sponsorluğunda, LIFT Content Factory iş birliğiyle Uniq İstanbul'da düzenlenen ve "Yaratıcılığın Davos'u" şeklinde tanımlanan festival başta reklam, medya, sinema, müzik, fotoğraf ve yapım gibi yaratıcı disiplinlerin buluşma noktası olma özelliği taşıyor.

Üç gün sürecek festivalin açılışında düzenlenen basın toplantısında konuşan Reklamcılar Derneği Başkanı Kayhan Şardan, "Bu festival reklamcılık alanının en önemlisi. Yaratıcılığın Davos'u dediğimiz bu organizasyon onlarca yerli ve yabancı konukla, workshoplarla sektöre yön verecek." dedi.

Türkiye'nin ve bulunduğu bölgenin çok hareketli bir gündeme, enteresan şekilde bir türkü sakinleşemeyen siyasi ortama sahip olduğunu dile getiren Şardan, ülkenin zor bir yıl geçirdiğini, bu zorluklar içinde reklamcıların da işinin zor olduğunu söyledi.

Şardan, terör saldırılarının amaçlarından birisinin de bu ve benzeri organizasyonların yapılmaması olduğunu kaydederek, kendilerinin her zaman işlerini yapmaya ve çalışmaya devam ettiğini, bunun en büyük kanıtının da festivali hayata geçirmek olduğunu anlattı.

Gelirlerin yüzde 10'u 15 Temmuz Şehitleri Dayanışma Kampanyasına

Şardan, bu yılın tarihe demokrasi şehitleri ile geçtiğini belirterek, darbe girişiminde şehit edilen reklamcı Erol Olçok'u saygı ve minnetle andıklarını ifade etti.

Bugüne kadar yaşanan her türlü terör ve durgunluk ortamlarında, hep aynı tavrı benimsediklerini dile getiren Şardan, sözlerini şöyle tamamladı:
"Kristal Elma bu tavrımızı net bir şekilde ortaya koyduğumuz önemli bir organizasyon, büyük bir gelenek. Bu geleneği yaşatmanın; üye ajanslarımızın, reklamverenlerin katkılarıyla festivalin tüm içeriği ve programıyla ertelenmeden gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Yarışma başvuru gelirlerinin yüzde 10'unu, 15 Temmuz Şehitleri Dayanışma Kampanyasına bağışladık. Festivalimiz aynı zamanda, ülkemizin içinden geçtiği olağanüstü şartlarda oluşan birlik ve dayanışma ruhuna sektörümüzün eşlik ettiği anlamına gelmektedir."

"Türkiye'nin çalışmaya, üretmeye ve tüketmeye devam etmesi çok önemli"

Volkswagen Binek Araç Marka Genel Müdürü Vedat Uygun, organizasyona destek vermeyi bir sponsorluk olarak görmediklerini belirterek, "Bunu bir iş ortaklığı, onun da ötesinde dostluk olarak görüyoruz. Türkiye'de iletişime, yaratıcılığa katkı sağlayan binlerce insanlarla bir arada olacağız. Böyle bir yerde olmayacağız da nerede olacağız." dedi.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, hem reklam veren hem reklam alan hem de reklam gösteren olarak reklamcılık sektörü ile nabızlarının beraber attığını belirterek, "Türkiye'nin bütün yaşadığı olaylara rağmen çalışmaya, üretmeye ve tüketmeye devam etmesi çok önemli. Bugün de burada tüm sektörlerin bir araya gelerek bunu taçlandırdığını düşünüyoruz." diye konuştu.
Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez, bu festivalin reklam rakamlarının büyümesi için büyük fırsat olduğunu kaydederek, bu fırsatın ortaya çıkmasını sağlayan herkese teşekkür etti.
Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pura, ilk yarı sonuçları itibarıyla reklamcılık sektöründe 2015'in aynı dönemine göre yüzde 14'lük bir büyüme olduğunu belirterek, yıl sonu için büyüme beklentilerinin yüzde 16 olduğunu söyledi.

Pura, "Dünya reklam yatırımları içinde Türkiye’nin payı binde 5. Ama Türkiye'nin potansiyeline baktığımızda biz buradan yüzde 1,5 pay almalıyız." dedi.

Sektörün en iyi işleri ödüllendirilecek

Reklamcılar Derneği tarafından LIFT Content Factory iş birliğiyle hayata geçirilen festivalin ana sponsorları arasında Volkswagen, Turkcell ve Google bulunuyor.

Reklam, medya, sinema, müzik, fotoğraf ve yapım gibi yaratıcı disiplinlerin buluşma noktası olma özelliği taşıyan festival 3 gün sürecek.

Festivalde, sektörün en iyi işleri bu yıl 28'inci kez düzenlenecek olan Kristal Elma Yarışması ile sahiplerini bulacak. Geçen yıl 11 bin kişinin izlediği festivalde, bu yıl rakamın artması bekleniyor.
Etkinlikte, sektörün önde gelenlerinden çok sayıda yerli ve yabancı konuk konuşmacı olarak yer alacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×