Bilim, Teknoloji HABERLERİ
TÜ'de açılan laboratuvar tohumun saflığını inceleyecek
25 Ağustos 2017, 14:06 0
TÜ'de açılan laboratuvar tohumun saflığını inceleyecek
- Kapsamı bakımından Türkiye'nin ilk ve tek tarımsal genetik tanı laboratuvarı olma özelliğini taşıyan Moleküler Tarımsal Tanı Laboratuvarı'nda, tür-çeşit tayini, bitkisel ürünlerde DNA barkodlama, kalite ve verim özellikleri tespiti, hastalıklara dayanıklılıkla ilişkili moleküler testler yapılabilecek
Türkiye'de yeni bir canlı türü tespit edildi
25 Ağustos 2017, 13:48 0
Türkiye'de yeni bir canlı türü tespit edildi
- Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi araştırma ekibince mikroskobik grubuna ait yeni bir canlı türü tespit edildi - Canlıya, projenin yürütücülüğünü yapan ve geçtiğimiz ay trafik kazasında yaşamını yitiren Porf. Dr. Sezgin anısına "megastygarctides sezginii" isimi verildi
Dosya transferinde Türk imzası
17 Ağustos 2017, 12:14 0
Dosya transferinde Türk imzası
- Konya'da bilişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren bir firma, dünyanın her yerinden anında dosya transfer edebilen tamamen yerli, bulut teknolojisi yazılımı "Filegoes.com"u geliştirdi - Bilgisayar Mühendisi Özcan: - "Çok bilinen dosya transfer bulut teknolojisi yazılımlarında en fazla 2 gigabayt dosya gönderebiliyorsunuz. Gönderdiğiniz dosya ise 7 gün sanal bellekte kalabiliyor ancak bizim geliştirdiğimiz yazılımda 5 gigabaytlık dosyayı istediğiniz gibi gönderebilirsiniz. Üstelik 10 gün boyunca sanal bellekte kalabiliyor"
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü İzmir'de
16 Ağustos 2017, 17:18 0
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü İzmir'de
İZMİR (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünü ziyaret etti. Bakan Özlü, kentteki temasları kapsamında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünü ziyaret ederek, Rektör Prof. Dr. Mustafa Güden'den...
Kastamonu Üniversitesi bilimsel yayınlarıyla öne çıktı
16 Ağustos 2017, 16:52 0
Kastamonu Üniversitesi bilimsel yayınlarıyla öne çıktı
- Uluslararası yayın kuruluşu Elsevier'in 23 temel alanda akademik kuruluşların yayın sayıları ve bunlara yapılan atıflarla ilgili gerçekleştirdiği araştırmada Kastamonu Üniversitesinin 6 alanda ilk 10'a girdiği bildirildi - Rektör Aydın: - "Bu çalışma, bilimsel yayınların sayısının yanı sıra tesir değerini de baz alan bir çalışma. O nedenle çok önemsiyoruz"
Türkiye ve Japonya bilim ve teknoloji alanında güç birliği yapacak
04 Ağustos 2017, 11:01 0
Türkiye ve Japonya bilim ve teknoloji alanında güç birliği yapacak
- Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin kurulmasıyla ilgili süreçte sona yaklaşıldı - Türk Japon Vakfı Başkanı Sadıklar: - "Kurulacak üniversite teknik bir üniversite olacak. Son teknolojik gelişmeleri Türkiye'ye getirecek. Başka bir ülke ile bunu yapamayız. Ama müşterek bir üniversiten olursa onların sağladığı tekniği Türkiye'ye getirmek daha kolay olacaktır" - "Türk-Japon Vakfı olarak, Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin kurulacak olması bizi heyecanlandırıyor"
NASA Algılama ve Takip Ağı kullanacak
31 Temmuz 2017, 13:57 0
NASA Algılama ve Takip Ağı kullanacak
12 Ekim'de bir göktaşı Dünyayı teğet geçecek ve NASA bunu gezegensel savunma sistemlerini test etmek için kullanacak.
Güneşin zararlı ışınlarına karşı şeffaf DNA filmleri
26 Temmuz 2017, 15:07 0
Güneşin zararlı ışınlarına karşı şeffaf DNA filmleri
- DNA filmlerinin güneşe maruz kaldıkları süre arttıkça işlevleri de artıyor
İnternet alışveriş alışkanlıklarını değiştirdi
24 Temmuz 2017, 10:11 0
İnternet alışveriş alışkanlıklarını değiştirdi
Hayatımızın her alanında yer alan internet, alışveriş alışkanlıklarını da değiştirdi.
Görme engellilerin
23 Temmuz 2017, 12:05 0
Görme engellilerin "gözü" olacak yelek tasarladı
- Konya'da elektrik elektronik mühendisi Ali Başpınar'ın görme engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için geliştirdiği elektronik yelek, herhangi bir engelle karşılaşıldığında kişileri titreşimle uyarıyor - Yeleğin üreticisi Başpınar: - "Tüm sistemle birlikte yaklaşık 500 gram olan yelek, kullanıldığında rahatsız etmiyor"
Çin'in X-ray uydusu tüm bilim insanlarına açılacak
19 Temmuz 2017, 11:28 0
Çin'in X-ray uydusu tüm bilim insanlarına açılacak
- Ülkenin ilk X-ray astronomi uydusu "Huiyen"den gelecek verilerin, kara delikler, manyetik alanlar ve diğer uzay yapısı araştırmalarına katkı sağlaması bekleniyor
Sanal gerçeklikle uçak hangarı gezisi imkanı
12 Temmuz 2017, 16:06 0
Sanal gerçeklikle uçak hangarı gezisi imkanı
- Anadolu Üniversitesinin, Selahattin Reşit Alan'ın adına tasarladığı hangarda eğitim uçakları ile Solo Türk F-16 Fighting Falcon ve Vecihi XIV uçakları bulunuyor
Türkiye ve Endonezya uçak üretecek
06 Temmuz 2017, 18:50 0
Türkiye ve Endonezya uçak üretecek
TUSAŞ ile Endonezya'nın havacılık şirketi PT Dirgantara hava aracı geli̇şti̇rme, üreti̇m ve pazarlamasında ortak çalışacağı bildirildi.
 Çin'in ilk canlı yayın uydusu yörüngede
06 Temmuz 2017, 14:28 0
Çin'in ilk canlı yayın uydusu yörüngede
- Congşing-9A adlı iletişim uydusu, fırlatıldıktan 18 gün sonra yörüngesine oturdu
Facebook'un yeni özelliği ücretsiz wi-fi bulmanıza yardımcı oluyor
04 Temmuz 2017, 10:18 0
Facebook'un yeni özelliği ücretsiz wi-fi bulmanıza yardımcı oluyor
Facebook'tan internetiniz çekmediğinde yada kullanım hakkınız bitmesin istediğinizde imdadınıza yetişecek bir özellik geldi.
Araştırmacılar: İnternet trolleri genellikle psikopat
03 Temmuz 2017, 15:22 0
Araştırmacılar: İnternet trolleri genellikle psikopat
Araştırmalar, internet trollerinin genellikle sapıklar ve psikopatlar olduğunu gösterdi.
Mobil oyun
29 Haziran 2017, 11:12 0
Mobil oyun "Recontact: İstanbul"a Los Angeles'tan ödül
- Video sanatının mobil oyuna entegre edilerek İstanbul'un anlatıldığı ve dünya genelinde 60 milyondan fazla kişinin oynadığı "Recontact: İstanbul", 34 ülkeden 100'ü aşkın projenin yarıştığı Los Angeles New Media Film Festivali'nden ödülle döndü - Girişimci ve oyun yapımcısı Dinç: - "Oscar, HBO, Grammy’s, Marvel’dan oluşan festival jürisi karşısında da hem Türkiye'yi temsil ettik hem de en iyi uygulama ödülünü kazandık. Geleceği İstanbul'la kodladığımız için mutluyuz. Dünyada oyunların genelde animasyon ağırlıklı olması ve ilk defa bir mobil oyunda video sanatının kullanılması bize ödül kazandırdı"
Gmail artık içeriklerinizi kontrol etmeyecek
28 Haziran 2017, 11:24 0
Gmail artık içeriklerinizi kontrol etmeyecek
Google, Gmail hesabınızda size uygun reklamlar göstermek için yaptığı içerik tarama yönetimi artık kullanmayacak.
Yazılımıyla Silikon Vadisi'nin kapısını araladı
27 Haziran 2017, 11:17 0
Yazılımıyla Silikon Vadisi'nin kapısını araladı
- Tekirdağlı yüksek lisans öğrencisi Başaran, ailesinin çalıştığı sektör için tasarladığı yazılım sayesinde Silikon Vadisi'nde bir hafta eğitim almaya hak kazandı - Başaran: "Ar-Ge çalışmaları Türk gençler tarafından yapılan programla Amerika'da aldığımız eğitim sonucunda globalleşerek Türkiye'ye dolar getirecek firmalardan biri olmayı düşünüyoruz"
20 Haziran 2017, 11:15 0
"Bahşiş" gitti, "like" geldi
- USMED Yönetim Kurulu Başkanı Ercan: - "Hesap ödemeye gittiğinizde kasiyer size, 'Beyefendi bizim için şu mecrada yorum yapar, beğenide bulunur musunuz?' diyor. Eskiden bahşiş bekleyen satıcı veya işletmeci, artık sizin sosyal medyadan olumlu yorumlarınızı bekliyor" - "Yeni bir gençlik geliyor ve bu gençliğin eski kadim dünyayla bağı yok. Bunlara 'dijital yerliler' diyoruz. Biz ise dijital göçmenleriz. Dijital göçmenler, dijital yerlilerin arasına girmeyi başardığı sürece büyük olarak kalmaya devam edecek"
Akıllı cihazınızı satmadan önce mutlaka okuyun
19 Haziran 2017, 16:02 0
Akıllı cihazınızı satmadan önce mutlaka okuyun
Akıllı cihazlarınızda taşıdığınız birçok veri onları tamamen yok etmedikçe kalıcı olacaktır.
RAST 2017 Konferansı
16 Haziran 2017, 19:26 0
RAST 2017 Konferansı
- Uzay teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler, RAST 2017 Konferansı'nda tartışılacak
Mühendislik öğrencilerinden kurşun geçirmez esnek zırh
09 Haziran 2017, 11:10 0
Mühendislik öğrencilerinden kurşun geçirmez esnek zırh
- Mühendislik Fakültesi öğrencisi iki üniversiteli genç, güvenlik güçlerince çelik yelek yerine kullanılabilecek kurşun geçirmez esnek zırh yaptı - Dayanımı yüksek hafif kumaş kullanılarak üretilen esnek zırh, hem koruyacak hem de kullananların rahat hareket etmelerini sağlayacak - Öğrencilerden Ekin Yıldırım: - "Elde ettiğimiz zırhın sağlamlığına güveniyor ve polisimizin canını korumak istiyoruz. Esnek olması sayesinde daha rahat hareket etmelerini ve operasyonlarda başarılı olmalarını hedefliyoruz - Proje danışmanı Güler: - "Savunma sanayisine ilgi duyan ve bu konuda çalışmak isteyen öğrencileri görmek beni mutlu ediyor"
Yağmur sensörleriyle su kaçaklarını önleyecek
08 Haziran 2017, 18:06 0
Yağmur sensörleriyle su kaçaklarını önleyecek
- BEÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Erhan Kar, geliştirdiği projeyle evlerde kullanılan makinelerin altına yağmur sensörü yerleştirerek, bunlardan sızan suyun neden olduğu tahribatın önüne geçmeyi hedefliyor - Öğrenci Kar: - "Bu proje ev hanımlarına büyük bir kolaylık sağlamış olacak. Yaşlı hastalar ve yatağa bağlı hastalar için de böyle bir imkan sağlanarak, kolaylıkla evin tahribatının önüne geçilmiş olacak"
WannaCry virüsü için
06 Haziran 2017, 11:00 0
WannaCry virüsü için "silinmeyen dosya" önerisi
- Dünya genelinde yaklaşık 150 ülkede yüz binlerce bilgisayarı etkileyen, bazı kurum ve kuruluşları büyük zarara uğratan virüsün bulaştığı dosyaların, işletim sistemlerinde uygulanacak kolay işlemlerle kurtarılabileceği belirtildi - Bilgi Teknolojileri ve Sosyal Medya Uzmanı Bilici: - "Virüsün bulaştığı dosyaları kurtarmak için en önemli çözüm, '$Recycle' (silinmeyen dosyalar) adlı klasör için bilgisayara 'Linux' ile bağlanılması. Daha sonra dosyadaki öz niteliğin görünür hale getirilmesi gerekli. Bu virüs, aslında dosyaları bir yere taşımıyor. Sadece diskin içerisinde '$Recycle' adında bir klasör oluşturup içerisine gizleyerek, burada tutuyor"