Bilim, Teknoloji HABERLERİ
Canan Karatay'ın kitapları Harvard'da
22 Kasım 2017, 14:44 0
Canan Karatay'ın kitapları Harvard'da
Harvard, Canan Karatay'ın kitaplarını da kataloğuna dahil etti. Karatay, alternatif tıp konusunda aykırı düşünceleriyle tanınıyor.
Bilim adamları 'dökülen saçlar'a çözüm buldu
21 Kasım 2017, 23:38 0
Bilim adamları 'dökülen saçlar'a çözüm buldu
Güney Koreli bilim adamları, saç dökülmesiyle oluşan kesin çözüm olabilecek yeni bir keşif yaptıklarını duyurdu.
21 Kasım 2017, 13:47 0
"Dijitalleşme tüketim alışkanlıklarını dönüştürüyor"
- Lenovo Türkiye Pazarlama Direktörü Sarıkaya: - "Teknoloji baş döndüren bir hızla gelişirken, artan dijitalleşmeyle tüketiciler ve tüketim alışkanlıkları da baştan aşağı dönüşüyor"
Çamaşır ve bulaşık yıkamak ömrü uzatıyor
20 Kasım 2017, 16:21 0
Çamaşır ve bulaşık yıkamak ömrü uzatıyor
Geneleksel ev işleri arasında yer alan bulaşık ve çamaşır yıkamanın sağlığa faydalı olduğu hatta ömrü uzattığı ortaya çıktı
2. Kamu Bilişim Zirvesi
18 Kasım 2017, 17:33 0
2. Kamu Bilişim Zirvesi
- Türksat AŞ Genel Müdürü Şen: - "Siber güvenlikte aslında reçetesi yazılan bir ilaç seti, diyet reçetesi yok. Dolayısıyla siber güvenliğin tekrar ele alınıp, döngü içinde değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum"
2. Kamu Bilişim Zirvesi
17 Kasım 2017, 19:58 0
2. Kamu Bilişim Zirvesi
- AA Bilgi ve İletişim Teknolojileri Direktörü Şıvka: - "Canlı yayın alanında yerli ve milli yeni uygulamalar yapıyoruz. İhtiyaç durumunda muhabire gerek kalmaksızın kameradan anlık görüntüyü alıp, canlı ortamda bize aktarıp, bizden de yine canlı ortamda televizyon kanallarına gitmesiyle ilgili altyapı kuruyoruz" - "Türkiye'de hem mobil imzayı hem de e-imzayı beraber kullanan nadir kurumlardan bir tanesiyiz. Birçoğu ya mobil ya da e-imza kullanır" - "AA, internetin olmadığı yerlerde uydu teknolojilerini de kullanıyor. Özellikle savaş bölgelerine gönderdiğimiz muhabirlere internet ihtiyacı için uydu modemler veriyoruz" - Başbakanlık Bilgi İşlem Başkanı Kesici: - "BİMER'i data, yapay zeka gibi teknolojileri kullanarak daha akıllı hale getirmeyi amaçlıyoruz"
Hawking 'yapmayın' dediği halde bilim dünyası o adımı attı
17 Kasım 2017, 18:52 0
Hawking 'yapmayın' dediği halde bilim dünyası o adımı attı
Ünlü fizikçi Hawking'in "Uzay'a sinyal göndermeyin" uyarısına rağmen bilim dünyası tarihi bir dönüm noktası olabilecek hamleyi yaptı.
Kamu Bilişim Zirvesi
17 Kasım 2017, 12:33 0
Kamu Bilişim Zirvesi
- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Aka: - "Özellikle yapay zekanın birçok alanda kullanılabileceği gibi siber güvenlik alanında da etkin olarak kullanılabileceği öngörülmektedir. Ancak, bunun yolu gelişmiş ve yüksek hızlı bir altyapıdan geçmektedir" - "Siber güvenlik konusunda, tehditlere karşı gerekli tedbirleri aldık"
Yerli uçak bileti arama motoru, dünyaya açılıyor
17 Kasım 2017, 11:04 0
Yerli uçak bileti arama motoru, dünyaya açılıyor
- Kocaeli'de girişimci Hüseyin Kodet tarafından yolcuların bilet alım sürecini online hale getirmek amacıyla yerli yazılımla 2008'de kurulan "biletbayisi.com" ayda ortalama 7,5 milyon ziyaretçi sayısına ulaştı - Yerli ve milli yazılımla kurduğu platformla Türkiye pazarında büyük başarı elde eden Kodet, ABD'de satın aldığı global markayla faaliyetlerini yurt dışına taşıyarak ülkeye döviz kazandırmayı hedefliyor - Kodet: - " Avrupa'daki sektör otoriteleri Türkiye'ye gelip buradaki uçak bileti pastasından ülkelerine katkı sunmaya çalışıyorlarsa bizim de hedefimiz Avrupa'ya gidip onların pastasına ortak olmak"
Başarılı genç tasarımcılar CERN'i ziyaret edecek
13 Kasım 2017, 16:08 0
Başarılı genç tasarımcılar CERN'i ziyaret edecek
- Kocaeli Bilişim Fuarı kapsamında düzenlenen "Mehmet Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımlar Proje Yarışması"nı kazanan ekip, bilime gönül verenlerin gezme hayalini kurduğu CERN seyahati ile ödüllendirilecek
BMC, savunma sanayi yatırımları için Sakarya'da incelemelerde bulundu
10 Kasım 2017, 19:43 0
BMC, savunma sanayi yatırımları için Sakarya'da incelemelerde bulundu
- Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu: - "Ülkemizin, silahlı kuvvetlerin her türlü ihtiyacına yüzde yüz yerli üretimle cevap verecek bir yatırım. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu stratejik yatırımın önemine her fırsatta değiniyor. İnşallah şehrimizin kuzeyi olan Karasu'da yerli ve milli bir yatırım yapılacak. Bu konuda biz de üzerimize düşeni yapacağız"
02 Kasım 2017, 12:30 0
"Genç mucitler" bilim şenliğinde hünerlerini sergiledi
- TÜBİTAK'ın katkılarıyla Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nce düzenlenen etkinlikte, lise ve üniversitesi öğrencileri, fizik, kimya, biyoloji, matematik, tarih, coğrafya, astronomi, robotik ve teknoloji alanındaki buluşlarını sundu
Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre Üsküdar'da anıldı
27 Ekim 2017, 23:50 0
Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre Üsküdar'da anıldı
- Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre, vefatının 9'uncu yılında sevenleri tarafından yad edildi
Uluslararası İleri Malzeme ve İmalat Teknolojileri Konferansı
25 Ekim 2017, 16:57 0
Uluslararası İleri Malzeme ve İmalat Teknolojileri Konferansı
- TUSAŞ Strateji ve Teknoloji Yönetimi Başkanı Öztürk: - "Bizim şirket olarak ciddi manada mühendislere, teknik elemana ihtiyacımız var. Şu an itibarıyla bizim hedefimiz her yıl bin 400 mühendisi istihdam etmek"
Bakan Özlü, Bolu'da ilçe kongresine katıldı
22 Ekim 2017, 14:32 0
Bakan Özlü, Bolu'da ilçe kongresine katıldı
- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: - "Biz Antarktika’ya bilim üssü kurmaya gidiyoruz. Ama ana muhalefetin gözü, Edirne’den ötesini göremiyor. Biz, bütün dünyadaki mazlumlara kol kanat geriyoruz. Ama bunlar, Meclis binasından çıkıp vatandaşın arasında gezemiyor. Biz Kerkük diyoruz, İdlib diyoruz, Musul diyoruz. Onlar, haritaya bakıp, 'Orada ne işimiz var' diyorlar. Çünkü bunlar tarih bilmiyorlar, Türkiye’yi sadece 780 bin kilometre kareden ibaret sanıyorlar"
Caretta
20 Ekim 2017, 14:24 0
Caretta "Dilek" 3 yıl sonra denize kavuştu
- Çanakkale'de 3 yıl önce başından yaralı halde bulunan caretta caretta, İstanbul'daki tedavisinin ardından doğal ortama bırakıldı - ÇOMÜ DEKUM Müdürü Prof. Dr. Özdilek: - "Bu kaplumbağa bulunduğunda çok kötü durumdaydı. Yaşamasına imkan vermemiştik. Buradaki ilk çalışmanın ardından kendisini İstanbul Sea Life'a gönderdik. İlk bulunduğunda 20 kilogramdı, şu anda ağırlığı 40 kilograma yükseldi. Tüm yaşam fonksiyonları düzeldi"
Birleşik Krallık’ta enflasyon yüzde 3 yükseldi
17 Ekim 2017, 13:47 0
Birleşik Krallık’ta enflasyon yüzde 3 yükseldi
- Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’nden yapılan açıklamada ülkede eylül ayında tüketici fiyat endeksinin beklentiyle uyumlu şekilde yıllık bazda yüzde 3 arttığı kaydedildi
Teknolojiye Davet Bilişim Etkinliği 2
14 Ekim 2017, 17:49 0
Teknolojiye Davet Bilişim Etkinliği 2
- Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Çiftçi: -"Teras Ar-Ge Görüntüleme Sistemi ile ilk defa milli görüntüleme sistemi yapılacak"
11 Ekim 2017, 11:02 0
"Bilimsel faaliyetleri ticari faaliyet haline getirmemiz lazım"
- TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ergin: "Bilimsel faaliyetleri ticari faaliyet haline getirmemiz lazım. Bu sadece bizim derdimiz değil. Tüm dünya ülkelerinin de derdi" - "Gayri safi milli hasıladan ayrılan payın yüzde 50'sinden fazlasını özel sektörün sırtladığını görüyoruz. Özel sektörün olması bizim için çok önemli. İslam ülkeleri arasında da bu konuda birinci sıradayız. Ancak yetmez diyoruz. Şu anda Ar-Ge yatırımlarının yüzde 50'si sanayiye harcanırken, biz bunun yüzde 70'lere çıkmasını istiyoruz"
Robot
05 Ekim 2017, 11:21 0
Robot "HAYAMOR" hastaya ilacını ve suyunu verecek
- Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde yürütülen çalışma kapsamında, hemşire ve doktorların hasta takibini kolaylaştıracak robot geliştirildi - Hastanın ilacını ve suyunu veren, bilgilerini dijital ortamda saklayan ve doktoruyla görüntülü iletişim kurmasını sağlayan "HAYAMOR" isimli robot, istenirse çocuk hastalar için ekranından çizgi film oynatabiliyor
Hollanda'da
05 Ekim 2017, 00:30 0
Hollanda'da "bilim ve teknoloji" festivali
LAHEY (AA) - Hollanda'nın Lahey kentinde, "Generation Discover" adlı bilim ve teknoloji festivali düzenlendi.Malieveld Meydanı'nda, uluslararası bir petrol şirketince bu yıl 2'ncisi yapılan etkinliğe halk yoğun ilgi gösterdi.Festivale...
Üniversitenin ürettiği ödüllü elektrikli aracın seri üretimi hedefleniyor
30 Eylül 2017, 11:30 0
Üniversitenin ürettiği ödüllü elektrikli aracın seri üretimi hedefleniyor
- Pamukkale Üniversitesinde üretilen ve TÜBİTAK'ın düzenlediği Alternatif Enerjili Elektrikli Araç Yarışması'nda "yerli ürün teşvik" kategorisinde birinciliğe layık görülen elektrikli ulaşım aracında seri üretim için sanayi kuruluşlarıyla görüşmeler yapılacak - PAÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kesler: - "Türkiye'nin uluslararası faaliyetleri bulunan şirketlerinden görüşme talepleri alıyoruz" - "Üretilen araç 100 kilometrede 2,5 lira yakıyor. Hedefimiz tüketimi kilometre başına 1 kuruşun altına indirmek"
GoPro yeni ürünlerini tanıttı
28 Eylül 2017, 23:31 0
GoPro yeni ürünlerini tanıttı
- Şirket, "Hero 6 Black", "Fusion" ve "Karma" adlı yeni ürünlerini paylaştı
26 Eylül 2017, 13:57 0
"Kimyasal Kökenli Teknolojik Afetler" çalıştayı
- KARDEMİR Genel Müdürü Ünal: - "Demir çelik sektörü, aslında girdisinden ürün bazında nihai çıktısına kadar kimyasal atıklar oluşturmamakta"
Google HTC'yi satın alıyor
08 Eylül 2017, 15:24 0
Google HTC'yi satın alıyor
Google, HTC'nin bir kısmını veya tamamını satın almak üzere.
İBB Gençlik Meclisi,
07 Eylül 2017, 13:47 0
İBB Gençlik Meclisi, "Yapay Zeka Akademisi" kuracak
İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Gençlik Meclisi, "Yapay Zeka Akademisi" kuracak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yapay zeka alanında farkındalık oluşturmak ve...
Video paylaşımından kimlik tespiti yapılabilecek
06 Eylül 2017, 10:45 0
Video paylaşımından kimlik tespiti yapılabilecek
- UÜ Fen Bilimleri Enstitüsü doktora öğrencisi Vatansever'in geliştirdiği proje sayesinde, sahte isimlerle yapılan video paylaşımlarından gerçek kimliklerin tespiti mümkün olabilecek
29 Ağustos 2017, 11:38 0
"Fırat kaplumbağaları" uydudan izlenecek
- Dünyada sadece Fırat ve Dicle nehirleri ile bunların kollarında yaşayan "Fırat kaplumbağaları"nın yaşam ve üreme alanlarının belirlenmesi amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Gaziantep Şube Müdürlüğü tarafından proje yürütülüyor - Uzmanlar, Fırat havzasında yakaladıkları 12 kaplumbağaya uydu vericisi ve radyo telemetri cihazı takarak tekrar doğal ortamlarına bıraktı - Araştırma görevlisi Bayrakcı: - "Hayvanların doğada tekrar konumlandırılabilmesi, özellikle Fırat Kaplumbağası gibi doğada az bulunan hayvanların hangi alanları tercih ettiğinin belirlenmesi çok önemli"
Elektrikli otomobil
28 Ağustos 2017, 17:57 0
Elektrikli otomobil "MTTB-Dava", "Devrim" ile buluştu
- Milli Türk Talebe Birliği ve Erciyes Üniversitesi öğrencileri iş birliğiyle üretilen elektrikli otomobil "MTTB-Dava"nın tanıtımı, Eskişehir'de gerçekleştirildi - Milli Türk Talebe Birliği Kayseri Şube Başkanı Kaya: - "MTTB-Dava isimli elektrikli otomobilimizi geliştirerek 'Devrim' otomobilinden beri milletimizin içinde ukde kalan yüzde 100 milli ve yerli otomobil üretiminde söz sahibi olmak istiyoruz"
Yerli otomobil tasarımıyla dünya sıralamasına girdiler
25 Ağustos 2017, 22:51 0
Yerli otomobil tasarımıyla dünya sıralamasına girdiler
- Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencileri, tasarladıkları araçla İngiltere'de düzenlenen "Formula Student 2017"de dünya 11'incisi oldu