YTÜ'den TÜBİTAK yarışmalarında 2 dalda birincilik

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), TÜBİTAK tarafından bu yıl "Efficiency Challenge Electric Vehicle" adıyla düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda 2 dalda birincilik aldı.

YTÜ'den TÜBİTAK yarışmalarında 2 dalda birincilik
09 Ağustos 2016 Salı 15:06

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından bu yıl "Efficiency Challenge Electric Vehicle" adıyla düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda 2 dalda birinci oldu.

TÜBİTAK tarafından bu yıl uluslararası düzeyde organize edilen yarışmanın Hidromobil ve Yerli Ürün kategorilerinde Yıldız Teknik Üniversitesi AESK üyeleri tarafından geliştirilen SİRİUS isimli araç ödüle layık görüldü.

Hidromobil alanında 16 üniversitenin ekipleriyle başvurduğu yarışmalarda 9 ekip testleri geçmeyi başardı. Müsabakalarda YTÜ ekibi 100 km’de ortalama 70 kuruşluk performansı ile verimlilik dalında birinci olmayı başardı.

Yıldız Teknik Üniversitesi AESK ekibinin tamamen kendi imkanlarıyla tasarladığı SİRİUS adlı aracın temel aksamının da yüzde 100 yerli üretim olduğu belirtildi.

TÜBİTAK yarışmalarından 2 dalda birinci olarak dönen AESK ekibini başarılarından dolayı kutlayan Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, dünyanın yeni bir sanayi devrimi yaşadığını hatırlatarak, Türkiye’nin bu devrimi kaçırmaması için katma değeri yüksek ve gelecek vaat eden teknolojilere yoğunlaşması gerektiğini söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×