Uzay roketlerinde dikey iniş başarılı oldu

SpaceX'in "Falcon 9" roketi daha yaptığı dört başarısız denemeden sonra beşinci denemede okyanus üzerindeki bir platforma dikey bir şekilde başarılı bir iniş yaptı

Uzay roketlerinde dikey iniş başarılı oldu
10 Nisan 2016 Pazar 16:24

Uzaya fırlatılan roketin dikey bir şekilde yer yüzüne inmesi konusunda daha önce dört kez yapılan denemeden sonra beşinci deneme başarılı oldu. 

SpaceX şirketi tarafından yapılan beşinci denemede, Falcon 9 roketi okyanus üzerindeki hareketli platforma dikey bir şekilde indi. Roketin okyanus üzerindeki platforma önceki dört iniş denemesi başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan SpaceX'in sahibi Elon Musk, ''Sadece, yıllarca Tesla, SpaceX ve SolarCity'i destekleyenlere duyduğum şükranı belirten bir not yazmak istedim'' dedi.

SpaceX'in "Falcon 9" roketi, Aralık ayında taşıdığı 11 küçük uyduyu yörüngeye yerleştirdikten sonra karaya dikey iniş yapmayı başarmıştı. Şirketin kurucusu Musk, roketin dönüşünü, "Tekrar hoş geldin bebek!" mesajıyla kutlamıştı. Böylelikle şirket, Falcon 9'u hem karaya hem de okyanusa indirmeyi başarmış oldu.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay mekiklerinin emekliye ayrılmasının ardından 2011'den beri Uluslararası Uzay İstasyonu'na ikmal için SpaceX şirketiyle çalışıyor.

 

Kaynak: El Cezire


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×