Robot teknolojisinde yeni devir

Harvard Üniversitesi bilim adamları kendi başına hareket edebilen yumuşak robot üretti

Robot teknolojisinde yeni devir
29 Ağustos 2016 Pazartesi 13:51

Bilim insanlarının yeni harikası: Yumuşak, kendi başına hareket edebilen sevimli ahtapot "Octobot..." Resimde görülen bu şirin ve şeffaf ahtapot, bir oyuncak veya derinlerden gelen gerçek bir canlı değil. Bu varlık, Harvard Üniversitesi araştırma ekiplerinden biri tarafından üretilen yumuşak bir robot ve tamamen otonom. "Octobot"un birleşenleri, yakıt deposu da dahil olmak üzere, tamamen 3D yazıcı ile üretilmiş durumda. Bunun şimdiye kadar üretilen ilk yumuşak robot olduğunu söylemek doğru olmaz; ama bu robota asıl önem kazandıran özelliği, kendi başına hareket edebilme yeteneği.

Octobot, ekibin bir üyesi olan George Whitesides tarafından tasarlanan mikro sıvı bir mantık devresi kullanıyor ve az miktarda hidrojen peroksidi bol miktarda gaza dönüştüren tepkimeyi kontrol ediyor. Devre, tepkimeyi başlatma ve durdurmanın yanı sıra, gazın makinenin dokunaçlarına pompalanmasından sorumlu durumda.

Chip Online'da yer alan habere göre Octobot, şu anda sadece bir SD kart boyutunda ve sadece kollarını hareket ettirebilmekte. Ancak ekip, gerçek bir ahtapot gibi yüzebilen bir robot üretmeyi planlamakta. Araştırmacılardan Profesör Robert Wood'ub (Engineering and Applied Sciences) söylediğine göre bu araştırma, bilim adamlarının basit, tamamen yumuşak robotların anahtar parçalarını kolaylıkla üretebildiklerini göstermekte ve bu da daha karmaşık tasarımlar için temel anlamını taşıyor...


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×