Çin uzaya ilk kuantum uydusunu fırlattı

Kuantum uydusu 16 Ağustos 2016 Salı sabahı, Çin'in kuzey doğusundaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nden bir roket üzerinde fırlatıldı.

Çin uzaya ilk kuantum uydusunu fırlattı
18 Ağustos 2016 Perşembe 11:31

Çin'deki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden Uzun Yürüyüş 2D (Long March) taşıyıcı roketiyle fırlatılan kuantum telekomünikasyon uydusu Micius, yörüngeye oturdu. 

Çok kapsamlı kuantum iletişim testleri yapacak olan uydu, Çin'in 2030'da kurmayı hedeflediği küresel kuantum telekomünikasyon ağı çalışmalarının bir parçası olacak.

Dünya yüzeyinden 500 kilometre yukarıda en az iki yıl görevde olacak 631 kilogram ağırlığındaki uydu, mantık felsefesi alanında en eski üç sistemin kurucularından biri olan ve Micius olarak bilinen Çinli filozofun adını taşıyor.

'Siber güvenlik artırılacak'

Çin dışında Avusturya, Singapur, Almanya, İngiltere, Kanada ve İtalya'nın da kuantum telekomünikasyon teknolojisi çalışmaları bulunuyor. Kuantum uydu çalışmalarına 2011 yılında başlayan Çin, bu projeyle siber güvenliği artırmayı hedefliyor.

Çin Bilim Akademisi tarafından geliştirilen uydu, Albert Einstein'in atom parçacıklarının davranışıyla ilgili kuantum teorisi hakkında 100 yıldır süren  kafa karışıklığını da gidermeyi amaçlıyor. 

Bununla birlikte bir Çin gazetesi, uydunun yalnızca proje geliştirme maliyetinin 100 milyar dolardan fazla olduğunu yazdı.

Kaynak: AA, Reuters


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×