Bilimde yeni çağ: Bilgi ışınlandı!

Bilim adamları, hiçbir fiziksel temas olmadan fiber optik ağ ile bilgiyi ışınlamayı başardı

Bilimde yeni çağ: Bilgi ışınlandı!
20 Eylül 2016 Salı 16:40

Sonhaberler / Haber Merkezi

İnternet teknolojisinde yeni bir döneme giriliyor. Bilim adamları iletim teknolojisinde yeni bir yolu başarılı bir şekilde denedi. Denenen yeni yolun yeni çağı başlatması bekleniyor. 

Kanadalı ve Çinli bilim adamları, fiber optik ağda bir yerden diğerine bilgiyi, fiziksel herhangi bir şey üzerine yüklemeden aktarmayı başardı.

Sonuçları Nature Photonics dergisinde yayımlanan araştırmalarda, iki farklı ekip, iki şehirde fiber optik ağda kilometrelerce uzağa bilgi ışınladı.

KUANTUM İNTERNETİ İÇİN ATILAN İLK ADIM

Bilginin, "Uzay Yolu" filmi serisinde izlenenden farklı bir teknikle ışınlandığı, araştırmalarda kullanılan düzeneklerin, gelecekteki kuantum internetinin yapı taşlarından biri olarak görülebileceği ifade edildi.

Kanadalı bilim adamı Wolfgang Tittel ve meslektaşlarının araştırmasında, bir fotonun kuantum hali, Calgary kentinde 8,2 kilometre uzağa ışınlandı.

Diğer araştırmada da Çin Teknoloji ve Bilim Üniversitesinden Çiang Cang ve Cian-Vey Pan, Hıfey kentinde 30 kilometrelik fiber optik ağda bilgi ışınlamak için farklı bir düzenek kullandı.

Uzak mesafeler arasında ışınlamanın, kuantum kriptografinin vadettiği son derece güvenli iletişime yönelik önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×