Yunanistan Osmanlı eserlerine yasağı kaldırdı

Yunanistan, şu ana kadar ziyaretine bile izin vermediği Yanya şehrindeki tarihi Osmanlı eserleri artık ziyaret edilebilecek

Yunanistan Osmanlı eserlerine yasağı kaldırdı
03 Mart 2016 Perşembe 10:42

Son Haberler Logo

Bugüne kadar ülkesindeki Osmanlı'dan kalma camilerin ziyarete ve ibadete açılmasına izin vermeyen Yunanistan, Yanya şehrindeki tarihi eserleri ziyarete açma kararı aldı.

Yeni Şafak'ın haberine göre Yanya (ioannina) Belediyesi yarın akşam, 'Yanya için Turizim Tanıtım Etkinliği' adı altında düzenleyeceği programla bölgesindeki Osmanlı'dan kalma tarihi eserleri ziyarete açacağını duyurdu. Ziyarete açılacak tarihi Osmanlı eserleri arasında, Kanuni Sultan Süleyman'a atfedilen bir cami ve üç türbe bulunuyor.

RESTORE EDİLMESİ PLANLANIYOR

Osmanlı'dan geriye kalan Anadolu Kültürü'nün yıllardır korunduğu Yanya kasabasında 16. yüzyılda inşa edilen Sultan Süleyman Camii'nin kalıntıları ile süslü minaresi yer alıyor. Cami, 1996 yılında meydana gelen depremle bir bölümü yıkılarak zarar görmüş halde. Caminin konumlandığı yerde, geometrik desenler ile süslenmiş çokgen yapıda bir türbe bulunuyor. Diğer iki türbe ise, Konitsa'nın kalbinde duruyor. Birinin o zamanlarda zengin bir tarikata bağlı olduğu, diğerinin ise Baba Husos adına yapıldığı ve Şeyh İshak ve Abdurrahman tarikatına ait olduğu söyleniyor.

Eski Yanya...

İSLAMİ MİMARİ

Bölgede bulunan bir cami ve üç türbe, İslami mimarinin izlerini taşıyor. Türbeler çokgen bir şekile, dikdörtgen pencerelere ve taş bir çatıya sahip. Yeteri kadar korunamayan bu eserler için, Yunanistan'ın Konitsa Belediyesi, Osmanlı eserlerini korumaya ve geliştirmeye yönelik restorasyon çalışması başlatmayı düşünüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×